Koronawirus w Polsce: kolejnych 376 zakażeń koronawirusem, z czego 138 na Śląsku

Ostatniej doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 376 osób. Najwięcej nowych pacjentów zdiagnozowano w województwach śląskim, łódzkim i mazowieckim.

Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób przekazywania informacji dotyczących sytuacji epidemiologicznej w kraju - teraz będą one udostępniane raz na dobę. W piątek 12 czerwca liczba zakażonych w Polsce wzrosła o 376 do 28 577 przypadków. Z powodu koronawirusa zmarły już 1222 osoby. Wyleczonych zostało 13 805 dotychczasowych pacjentów. Prawie 90 tysięcy Polaków przebywa na kwarantannie.

Ministerstwo Zdrowia: 376 nowych zakażeń i 7 ofiar śmiertelnych

Zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u kolejnych: 138 osób z woj. śląskiego, 90 osób z woj. łódzkiego, 68 osób z woj. mazowieckiego, 17 osób z woj. podlaskiego, 13 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. świętokrzyskiego, 9 osób z woj. opolskiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, u kolejnych 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz u 1 osoby z woj. dolnośląskiego i lubuskiego.  

Ministerstwo Zdrowia przekazało też informację o kolejnych siedmiu ofiarach śmiertelnych. Są to 93-letni mężczyzna z Poznania, 64-letnia kobieta ze Starachowic, 78-letni mieszkaniec Raciborza, 68-letnia kobieta leczona w Tychach, 82-letnia kobieta z Kozienic, 90-letni mężczyzna z Radomia oraz 78-letni mężczyzna z Warszawy. "Większość osób miała choroby współistniejące" - napisał resort zdrowia.. 

Minister zdrowia zapowiada, że w najbliższych dniach można spodziewać się nawet 500 nowych przypadków koronawirusa zdiagnozowanych w ciągu dnia. Polityk przekonywał jednak, że połowa tych zakażeń dotyczy ognisk w kilku województwach, które są pod kontrolą służb. - Jeśli wybuchnie transmisja pozioma, czyli ludzie będą się zarażali np. na ulicy, a nie w ogniskach, będziemy wracali do pewnych typów obostrzeń. Ale drugiego lockdownu zrobić się nie da - dodał Łukasz Szumowski, zaznaczając, że o wprowadzeniu ograniczeń decyduje sposób transmisji koronawirusa, a nie liczba nowych zakażeń.

Zobacz wideo Czy powtórny lockdown kraju jest możliwy?
Więcej o: