Procesje Bożego Ciała. Abp Marek Jędraszewski zachęcał wiernych do "licznego udziału"

Część diecezji zdecydowała, że w związku z epidemią koronawirusa nie będzie organizowała dużych uroczystości z okazji Bożego Ciała. Inaczej postąpił arcybiskup Marek Jędraszewski, który zaapelował do wiernych o liczny udział w procesjach.

O godzinie 9 w Krakowie rozpoczęła się centralna procesja Bożego Ciała. Wcześniej w liście do wiernych abp Marek Jędraszewski napisał: "Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału". Arcybiskup podkreślił przy tym, że konieczne będzie zachowanie odpowiedniej odległości oraz zasłanianie ust i nosa.

Jak informuje TVN24 centralna procesja odbywa się też w Białymstoku. - Duszpasterze proszą, apelują o odpowiedzialność, żeby to święto Eucharystii, która jest miłością, nie przerodziła się w jakieś nieszczęście - mówi stacji ks. Andrzej Dębski, rzecznik prasowy Archidiecezji Białostockiej.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Epidemia koronawirusa. 13 tys. grzywien za brak maseczki

Jednak nie wszystkie diecezje organizują duże uroczystości z okazji Bożego Ciała. Skromne obchody zaplanowali duchowni m.in. w Szczecinie czy Katowicach. - Ksiądz arcybiskup zalecił, aby taka procesja odbyła się, ale na terenie kościoła - mówi TVN24 ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.

Z odpowiedzi Komendy Głównej Policji na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że od początku obowiązywania nakazu zakrywania twarzy do 31 maja policja nałożyła ponad 13 tys. grzywien za jego złamanie. Ponadto funkcjonariusze skierowali niemal pięć tysięcy wniosków o ukaranie przez sąd. "39 885 razy zastosowała pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenia lub inne środki oddziaływania wychowawczego przewidziane przez Kodeks wykroczeń" - czytamy w komunikacie RPO.

Więcej o: