Wirusolog: Niewykluczone, że trzeba będzie pod przymusem zamykać ludzi w izolatoriach

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut stwierdził, że jeśli dojdziemy do 38 tys. zakażeń koronawirusem w skali kraju, powrót do obostrzeń będzie koniecznością. Jego zdaniem niezbędne może okazać się także przymusowe zamykanie ludzi w izolatoriach.

W ostatnich dniach odnotowano rekordową liczbę potwierdzanych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. 6 czerwca stwierdzono 576 nowych przypadków, 7 czerwca - 575 przypadków, a 8 czerwca - 599 przypadków. Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 27 tysięcy osób. Choć duża grupa zakażonych to pracownicy kopalń, które stały się głównymi ogniskami wirusa w Polsce, eksperci uważają, że rosnąca liczba przypadków jest także efektem luzowania obostrzeń.

Prof. Włodzimierz Gut: Zamiast oczekiwanych spadków mamy dramatyczne wzrosty

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, że jeśli dojdziemy do 38 tys. zakażeń koronawirusem, czyli tysiąca przypadków na milion mieszkańców, powrót do obostrzeń sanitarnych "stanie się koniecznością".

- Problem w tym, że w marcu rygory były akceptowane przez społeczeństwo, ponieważ wszyscy obawialiśmy się takiej tragedii jak we Włoszech. Nowe ograniczenia wywołałyby wielki sprzeciw. Przez wiele osób zostaną odebrane jako niepotrzebna uciążliwość - stwierdził wirusolog.

Prof. Gut ocenił, że "mamy powszechne rozprzężenie", dlatego niewykluczone, że konieczne będzie stosowanie nowego typu kwarantanny polegającego na przymusowym zamykaniu ludzi w izolatoriach.  

- Zamiast oczekiwanych spadków dziennych zachorowań mamy wzrosty i to dramatyczne. Metoda na zwalczenie epidemii jest tylko jedna. Trzeba wyłapać wszystkie przypadki chorych, a potem ustalić osoby, które miały z nimi kontakt. Wszystkich umieścić w izolacji. Im skuteczniej to przeprowadzimy, tym lepsze będą efekty - ocenił Gut.

Polska wśród krajów, które "muszą podjąć działania" w sprawie koronawirusa

Choć Ministerstwo Zdrowia uspokaja, podkreślając, że wzrost liczby zakażonych koronawirusem jest związany z prowadzeniem masowych testów na Śląsku, eksperci są coraz bardziej zgodni co do tego, że rząd powinien podjąć kolejne zdecydowane kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Organizacja End Coronawirus powołana przez międzynarodowy zespół lekarzy i analityków zakwalifikowała Polskę do grupy krajów wymagających podjęcia dalszych działań w sprawie epidemii. Na liście takich państw znalazły się także Stany Zjednoczone, Brazylia, Rosja, Wielka Brytania, a także Iran, Indie, Ukraina czy Nigeria. 

Więcej o: