Boże Ciało bez przemarszu tradycyjnych procesji? W Krakowie zdecydowano się na inną drogę

Boże Ciało 2020. Pomimo znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w wielu miejscach Polski nie odbędą się tradycyjne, świąteczne procesje. Rezygnują z nich archidiecezje z całej Polski, a z jednolitego głosu wyłamuje się Kraków, gdzie do wzięcia udziału w uroczystości zachęca abp Marek Jędraszewski.

Święto Bożego Ciała nieodłącznie kojarzy się z procesjami, maszerującymi ulicami polskich miast i wsi. W tym roku może się to zmienić. Ze względu na epidemię koronawirusa, procesje w wielu miastach przybiorą inny charakter. Wierni, zamiast głównymi ulicami, przemaszerują wokół swojego kościoła.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Procesje przejdą wokół kościoła

Ks. Dr Tomasz Wojtal z archidiecezji katowickiej tłumaczy, że "procesje ograniczamy do przejścia wokół kościoła z uwzględnieniem reguł sanitarnych. Nie będziemy też budować dodatkowych ołtarzy". Ksiądz dodaje, że do takiej decyzji muszą się zastosować wszystkie parafie.

Taka decyzja nie dziwi ze względu na wyjątkowo trudną sytuację epidemiologiczną na Śląsku. Ale w ślad Archidiecezji Katowickiej poszły również te z innych rejonów Polski np. z Warszawy, Poznania, czy Wrocławia, gdzie procesje również zostaną ograniczone do terenów kościelnych lub przykościelnych.

Ks. Józef Sołtys w rozmowie z Wirtualną Polską tłumaczy, że w jego parafii „procesje” wokół kościoła odbędą się w dwóch turach, tak żeby mogła w nich wziąć udział jak największa liczba osób. Brak procesji na ulicach oznacza również to, że nie będzie tradycyjnych czterech ołtarzy.

W Krakowie procesja wyruszy spod Katedry Wawelskiej

Tradycyjna procesja odbędzie się za to w Krakowie, gdzie arcybiskup Marek Jędraszewski zdecydował się na takie właśnie poprowadzenie przemarszu.

Archidiecezja Krakowska, zaprasza na procesję, ale jednocześnie przypomina o zachowaniu przepisów sanitarnych. Uczestnicy pochodu mają mieć zakryte usta i nos oraz powinni zachować pomiędzy sobą bezpieczne odległości.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 9. Spod ołtarza polowego przed Katedrą Wawelską wyruszy procesja, która przejdzie Traktem Królewskim.

Konferencja Episkopatu Polski apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

- Zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów - czytamy w komunikacie przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że pomimo zniesienia limitu wiernych, mogących wziąć udział we mszy świętej, nie można zapominać o stosowaniu prewencyjnych zasad bezpieczeństwa.

Więcej o: