Koronawirus w Brazylii. Rząd przestaje informować o ogólnej liczbie ofiar i zakażeń w kraju

W weekend z rządowej strony internetowej zniknęły dane całkowite dotyczące liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa. Brazylia będzie informować jedynie o dobowych danych epidemiologicznych, nie podając ich całkowitej liczby - jak robi to większość krajów na świecie.

Według gisanddata.maps w Brazylii zakażonych zostało już 691 758 osób, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 36 455 osób.  Jak podaje BBC eksperci obawiają się, że dane te są zaniżone, a powodem ma być niewystarczająca liczba przeprowadzanych testów. Po krytyce skierowanej w rząd Brazylii, Jair Bolsonaro poinformował, że nie będą już podawane całkowite liczby zakażeń i zgonów w kraju.

Eksperci krytykują rząd Brazylii za małą liczbę testów. Rząd nie będzie już podawał ogólnej liczby zakażeń i ofiar

Zamiast tego na stronie rządowej pojawiać się będą liczby nowych zakażeń i zgonów odnotowanych w ciągu ostatnich 24 godzin. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia publikowało dane dzienne, tygodniowe i miesięczne z podziałem na poszczególne regiony i cały kraj. Według prezydenta kraju dane całkowite "nie są reprezentatywne i nie odzwierciedlają bieżącej sytuacji". Dodał też, że niektóre regiony miały podawać nieprawdziwe, przesadzone dane.

Liczba potwierdzonych przypadków w Brazylii jest mniejsza tylko od liczby zakażeń w Stanach Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia obawia się, że liczby te znacznie wzrosną ponieważ szczyt epidemii osiągnięty zostanie dopiero za kilka tygodni. W ubiegłym tygodniu liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii przekroczyła liczbę ofiar we Włoszech, plasując kraj na trzecim miejscu na świecie - za USA i Wielką Brytanią.

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu

- Możemy osiągnąć najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. To może być najgorsza epidemia w historii Brazylii - ostrzega epidemiolog Unai Tupinambas z Uniwersytetu Minas Gerais w rozmowie z Brazilian Report. Według niektórych prognoz COVID-19 może pochłonąć w Brazylii więcej ofiar, niż miało to miejsce podczas wojny w Paragwaju - najbardziej tragicznego wydarzenia od czasu odzyskania niepodległości przez Brazylię. Wtedy zginęło ponad 100 tysięcy osób. Z danych Uniwersytetu Waszyngtońskiego wynika, że do sierpnia w Brazylii stwierdzonych zostanie 165 tysięcy ofiar koronawirusa.

Więcej o: