Koronawirus. Polska na drugim miejscu w UE pod względem nowych przypadków zakażeń

Z danych opublikowanych przez unijne państwa w niedzielę wynika, że najwięcej nowych przypadków stwierdzono w ostatnich godzinach w Szwecji. Na drgium miejscu znalazła się Polska, a na trzecim Francja.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 575 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i czterech zgonach. 217 przypadków dotyczyło pracowników kopalni Zofiówka, a 108 rodzin górników. W sobotę w Polsce poinformowano o 576 nowych przypadkach, a w piątek - 362. 

- Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek i ponad 85 proc. wolnych respiratorów. Osoby z ognisk, górnicy przechodzą chorobę łagodnie. Przypadki na Śląsku to przypadki z ognisk. Nie ma transmisji poziomej - mówił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Przeprowadziliśmy ponad 50 tys. badań wśród górników. Stąd duża liczba pozytywnych przypadków. Nikt na taką skalę badań nie prowadził - tłumaczył.

Łączna liczba zakażeń wynosi według stanu na weekend 26 561 (w poniedziałek ta liczba wzrosła o 219 do 26 780).

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, Polska znalazła się w niedzielę na drugim miejscu pod względem nowych przypadków (według stanu na 7 czerwca). Najwięcej z nich odnotowano w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w Szwecji. W niechlubnej czołówce znalazła się również Francja.

embed

Koronawirus na świecie

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie zmarło 406 tysięcy osób, a liczba zakażeń to ponad 7 milionów. Wyleczyć udało się ponad 3 miliony 400 tysięcy osób.

Najwięcej ofiar śmiertelnych COVID-19 odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło 112 tysięcy osób. W Wielkiej Brytanii liczba zgonów to ponad 40 tysięcy, a w kraju od poniedziałku obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna dla osób przekraczających granice.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Nowa Zelandia ogłosiła, że pozbyła się koronawirusa, bo w kraju nie ma już aktywnych przypadków patogenu. Po trzech miesiącach epidemii powoli zaczyna otwierać się Nowy Jork. W pracy ma się tam dzisiaj pojawić około 400 tysięcy osób.

Restrykcje znoszą też kolejne kraje w Europie. W Brukseli ponownie otwierają się kawiarnie na Grand Place, w Irlandii sklepy, a w Hiszpanii wznawiane są walki byków na otwartym powietrzu. Na Cyprze do pracy wraca przejście graniczne między grecką a turecką częścią wyspy. Część obostrzeń znosi też indonezyjska stolica Dżakarta oraz Indie.

Więcej o: