Ameryka Łacińska nowym epicentrum pandemii. Sejm obronił rząd Morawieckiego [NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]

W czwartek odnotowano w Polsce 361 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i dwa zgony powiązane z chorobą COVID-19. Eksperci WHO zaalarmowali, że nowym epicentrum SARS-CoV-2 stała się Ameryka Łacińska. Politycznym wydarzeniem dnia była natomiast sejmowa debata i głosowanie nad wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania wobec rządu Mateusza Morawieckiego.
  • W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 361 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci dwóch osób chorych na COVID-19. Łączna liczba zachorowań od początku epidemii wzrosła do 25 048. Zmarło 1117 pacjentów.
  • Według danych zgromadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd 6,5 mln osób (najwięcej - 1,8 mln - w USA). Choroba COVID-19 doprowadziła natomiast do śmierci 386 tys. zakażonych.
  • WHO alarmuje, że Ameryka Łacińska stała się nowym epicentrum SARS-CoV-2, a sytuacja epidemiologiczna stale się pogarsza. W Brazylii padł rekord zgonów, a dzienna liczba ofiar śmiertelnych w Meksyku przekroczyła już tę odnotowywaną w Stanach Zjednoczonych. >>>Ameryka Łacińska epicentrum pandemii. W Brazylii rekord ofiar, ale trwa luzowanie. "Takie jest przeznaczenie"
  • Amerykańskie służby zastrzeliły kolejnego czarnoskórego mężczyznę. Po pościgu w Snellville w stanie Georgia, funkcjonariusz grupy SWAT śmiertelnie postrzelił 39-letniego Momodou Lamina Sisaya, syna przedstawiciela Gambii przy ONZ. Według informacji BBC, do śmierci 39-latka doszło cztery dni po zabójstwie Georga Floyda, które rozpoczęło falę protestów i strajków w wielu amerykańskich miastach. >>>USA. Policja zastrzeliła kolejnego czarnoskórego mężczyznę. Był synem dyplomaty
  • Sejm w głosowaniu wyraził wotum zaufania do rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Za wnioskiem zgłoszonym przez szefa rząd było 235 posłów. Przeciw 219 posłów. Wstrzymało się dwóch. Głosowanie poprzedziło długie wystąpienie premiera, w którym chwalił pięć lat "dobrej zmiany" i ganił opozycję, oraz debata w formie pytań. O 22 posłowie mają  głosować nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.  >>>Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. 235 posłów "za".
  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zorganizował przemarsz do siedziby PKW, gdzie rejestrował swój komitet wyborczy. Wciąż nieoficjalny kandydat na prezydenta poinformował, że zebrał już 5,5 tysiąca z wymaganych 100 tysięcy podpisów. >>>Wybory 2020. Rafał Trzaskowski zarejestrował w PKW komitet wyborczy
  • Prokuratura z Minnesoty postawiła dodatkowe zarzuty policjantowi oskarżonemu o spowodowanie śmierci George'a Floyda. W stan oskarżenia postawiono także trzech innych policjantów z Minneapolis, którzy brali udział w aresztowaniu 46-letniego Afroamerykanina. >>>Prokuratura zaostrza zarzuty ws. zabójstwa Floyda
Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu
Więcej o: