Dariusz Piontkowski: Jeżeli epidemia nie ustąpi, w nowym roku będą kontynuowane lekcje zdalne

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski stwierdził, że jeżeli epidemia koronawirusa nie ustąpi, po wakacjach szkoły będą mogły być wciąż zamknięte, a uczniowie nadal będą uczyć się zdalnie. - Przygotowujemy różne warianty - powiedział szef MEN.

Dariusz Piontkowski był gościem programu "Sedno sprawy" w Radiu Plus. Zapytany o to, jak będzie wyglądać kolejny rok szkolny, stwierdził, że niewykluczone, że szkoły wciąż będą zamknięte.

- Gdyby spełnił się ten gorszy scenariusz i epidemia rzeczywiście nie ustąpiła, była na dosyć szerokim zasięgu, to wówczas mamy przygotowane już rozwiązania prawne. Do kształcenia na odległość przygotowani są nauczyciele i uczniowie (…). Przygotowujemy różne warianty, kilka na rozpoczęcie roku szkolnego mówił szef MEN.

Dariusz Piontkowski stwierdził, że "dziś tak naprawdę chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za trzy miesiące", ale ma nadzieję, że we wrześniu epidemia będzie opanowana na tyle, że uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Zapytany o prognozowaną przez ministra zdrowia drugą falę epidemii, która być może wystąpi jesienią, szef MEN powiedział, że Łukasz Szumowski mówił jedynie, że nie można jej wykluczyć.

Matury 2020. Dariusz Piontkowski: Sądzę, że dyrektorzy szkół są przygotowani

Minister edukacji narodowej zapewnił, że jego resort przygląda się sytuacji epidemiologicznej w kraju m.in. dlatego, że już za kilka dni rozpoczną się matury. Powiedział również, że do tej pory nie otrzymał żadnych sygnałów, z których wynikałoby, że szkoły mają problemy z przygotowaniem się do egzaminów.

- Dyrektorzy szkół powoływali komisje egzaminacyjne, pozwoliliśmy na to, żeby zmniejszyć składy w mniejszych salach. Dyrektorzy znają wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, m.in. półtora metrowych odstępów, sądzę, że są przygotowani, albo są na ostatnim etapie. Do szkół dostarczony został płyn dezynfekcyjny, ale też tzw. dyspensery pozwalające na jego automatyczną aplikację dla każdej osoby wchodzącej do szkoły - powiedział Dariusz Piontkowski

Szef MEN stwierdził również, że maturzyści mieli dodatkowy miesiąc na to, aby przygotować się do egzaminu dojrzałości, dlatego nie powinni mieć problemów z testami, które będą na podobnym poziomie trudności jak rok czy dwa lata temu.

Przypomnijmy, że maturzyści podejdą do pierwszego z egzaminów maturalnych już w najbliższy poniedziałek, tj. 8 czerwca. Tego dnia zmierzą się z obowiązkowym testem z języka polskiego. Ostatni egzamin maturalny zaplanowano na 29 czerwca - wówczas odbędą się m.in. egzaminy z historii muzyki i języka kaszubskiego, które napiszą zainteresowane tym osoby. Ze względu na epidemię koronawirusa matury 2020 odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. MEN podjął także decyzję o rezygnacji z przeprowadzania matur ustnych.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o: