Koronawirus w Szwecji. Główny epidemiolog zmienia zdanie ws. strategii kraju. "Zmarło za dużo ludzi"

Główny epidemiolog Szwecji przyznał, że liberalna strategia kraju na walkę z koronawirusem nie przyniosła takich skutków, jakich się spodziewano. Anders Tegnell dodał, że Szwecja powinna od początku podjąć więcej działań, by zwalczyć epidemię.

Anders Tegnell jest uważany za twórcę szwedzkiej strategii walki z koronawirusem. Teraz główny epidemiolog kraju przyznaje, że przy aktualnej wiedzy na temat tej choroby, rekomendowałby wprowadzenie większych obostrzeń.

Anders Tegnell o strategii Szwecji na walkę z koronawirusem: Zbyt wiele osób zmarło za wcześnie

- Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja a reszta świata - powiedział na antenie szwedzkiego radia Anders Tegnell. - Zbyt wiele osób zmarło za wcześnie, Szwecja powinna była zrobić więcej na wczesnym etapie, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirsa - cytuje epidemiologa szwedzki portal The Local.

Anders Tegnell jest jednak zdania, że cały czas można modyfikować strategię Szwecji na walkę z epidemią. Wcześniej główny epidemiolog kraju zaznaczał, że pandemia koronawirusa potrwa na świecie bardzo długo, dlatego należy prowadzić bardziej zrównoważone działania w walce z wirusem tak, by nie cierpiały na tym społeczeństwo czy gospodarka. Tegnell twierdził też, że blokady krajów są bezzasadne.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

Koronawirus w Szwecji - zakażonych jest już ponad 38 tysięcy osób

Jak zauważa The Local jest to pierwsza tak krytyczna wypowiedź Tegnella, który na konferencjach prasowych dotychczas bronił szwedzkiej strategii. Epidemiolog zawsze podkreślał "długoterminowy" skutek planu, który będzie widoczny dopiero za kilka miesięcy. Anders Tegnell podtrzymuje jednak swoją opinię, że Szwecja o wiele lepiej poradzi sobie z drugą falą epidemii koronawirusa niż kraje, które teraz decydują się na znoszenie obostrzeń.

Największe ograniczenia w Szwecji dotyczyły m.in. zakazu organizacji publicznych zgromadzeń powyżej 50 osób, zakazu wizyt w domach opieki czy zamknięcia uczelni i szkół dla młodzieży powyżej 16. roku życia. Pozostałe wytyczne były tylko zaleceniami, które powinny być przestrzegane. Większość z nich dotyczyła osób starszych, w wieku powyżej 70. lat oraz osób cierpiących na przewlekłe choroby. Nakaz społecznego dystansu wprowadzono w Szwecji dopiero pod koniec marca - najpóźniej z krajów europejskich.

Według danych gisanddata.maps w Szwecji zakażonych zostało do tej pory 38 589 osób. Z powodu koronawirusa zmarło już 4 468 mieszkańców tego kraju.

Więcej o: