Sanatorium tylko po przebadaniu na obecność koronawirusa. Nowe wytyczne NFZ

Pacjenci, którzy oczekują na swoją kurację lub musieli ją przerwać z powodu koronawirusa, będą mogli ją wznowić lub kontynuować. Jest jednak jeden warunek - każdy kuracjusz musi przejść badanie na obecność SARS-CoV-2. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Odbędą się w formule drive-thru.

Po wybuchu pandemii koronawirusa w marcu, placówki odpowiadające za leczenie uzdrowiskowe zostały zamknięte. Osoby przebywające na turnusach uzdrowiskowych w sanatoriach musiały przerwać swoje leczenie i wrócić do domów. Wraz z rozpoczęciem IV etapu odmrażania gospodarki 30 maja, do normalnego funkcjonowania mają wrócić sanatoria.

Sanatorium - kiedy otworzą placówki uzdrowiskowe?

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Leczenie w nich na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:

  • mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca - realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,
  • mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca,
  • musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni),

Wyjazd do sanatorium - warunkiem test na koronawirusa

Wznowienie leczenia w placówce uzdrowiskowej nie będzie się odbywać automatycznie. Każdy, kto będzie chciał przez nie przejść, będzie musiał spełnić jeden, podstawowy warunek - negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Testy na koronawirusa będą finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawą do jego wykonania będzie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Zobacz wideo Koniec z limitami liczby osób w kościołach, sklepach czy gastronomii? Nowe zalecenia rządu

Aby zapewnić bezpieczeństwo kuracjuszy w sanatoriach, testy diagnostyczne na SARS-CoV-2 będą przeprowadzane nie wcześniej niż na 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Testy będą się odbywać w punktach pobrań zwanych drive-thru.

O tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu

- informuje Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Wyniki testu przekaże pacjentowi przed wyjazdem uzdrowisko, do którego został skierowany. Jeśli jego wynik na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny, uzdrowisko telefonicznie poinformuje o terminie rozpoczęcia leczenia.

Szczegółowe informacje oraz adresy punktów pobrań można znaleźć na stronie własnego, wojewódzkiego oddziału NFZ.

Więcej o: