Koronawirus. Włosi znieśli niemal wszystkie obostrzenia. Od środy kraj otwiera granice

We Włoszech zniesiono niemal wszystkie ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Od środy kraj otworzył swoje granice dla obywateli strefy Schengen. Wciąż jednak obowiązywać będzie noszenie maseczek oraz zachowywanie bezpiecznego dystansu.

Włochy, czyli jeden z najbardziej dotkniętych pandemią krajów na świecie, powoli wraca do normalności. Od środy mieszkańcy kraju, po raz pierwszy od 9 marca, mogą bez ograniczeń poruszać się po całym terytorium państwa i wyjeżdżać za granicę. Z kolei do Włoch będą mogli wjeżdżać obywatele strefy Schengen.  

Otwierają się też wszystkie muzea, galerie sztuki i plaże. Wciąż obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego - zachowania bezpiecznej odległości i noszenia maseczek w środkach transportu publicznego, urzędach, biurach i punktach usługowych.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Włosi znoszą kolejne ograniczenia. Dobowa liczba zachorowań spadła do 300 

W Lombardii, gdzie odnotowano najwięcej zachorowań, maseczki trzeba nosić również na ulicach. W supermarketach, sklepach i windach w całych Włoszech trzeba nosić rękawiczki. Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń, zamknięte pozostają także dyskoteki.

Piłkarska Serie A wznowi sezon 20 czerwca, ale mecze do odwołania będą się odbywać bez publiczności. Teatry i sale koncertowe mają się otworzyć 15 czerwca z zachowaniem dystansu społecznego.

We Włoszech potwierdzono dotąd ponad 233 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 33,5 tys. osób. We wtorek odnotowano 318 nowych zachorowań. Pod koniec czerwca dziennie przybywało ich ponad 6 tys. 

Więcej o: