Polska Grupa Górnicza prostuje komunikat resortu zdrowia. Brak nowego ogniska w kopalni

W poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował, że w kopalni Ziemowit potwierdzono zakażenie o 500 górników. Jeszcze tego samego dnia Polska Grupa Górnicza wystosowała sprostowanie. "W kopalni na dzień 1 czerwca br. ujawniono 9 przypadków zakażania koronawirusem, a nie 500 jak podano omyłkowo podczas briefingu" - czytamy w komunikacie PGG.

- Kopalnie Ziemowit i Zofiówka to dwa nowe zidentyfikowane ogniska koronawirusa. Mamy tam po około 500 zakażonych. Prowadzone były tam przesiewowe badania. Łącznie jest 4150 górników zakażonych na Śląsku. Przeprowadziliśmy w województwie śląskim ok. 47 tys. testów - powiedział podczas poniedziałkowego briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz wideo Koniec z limitami liczby osób w kościołach, sklepach czy gastronomii? Nowe zalecenia rządu

Pomyłka rzecznika resortu zdrowia. W kopalni Ziemowit odnotowano dziewięć, a nie 500 zakażeń

Jak się okazuje, w wypowiedź przedstawiciela resort zdrowia wkradł się błąd, o czym w komunikacie poinformowała Polska Grupa Górnicza. "[...] podczas konferencji rzecznika resortu zdrowia w dniu 1 czerwca br., zaszła pomyła dotycząca kopalni Ziemowit w Lędzinach należącej do PGG S.A. W kopalni na dzień 1 czerwca br. ujawniono 9 przypadków zakażania koronawirusem, a nie 500 jak podano omyłkowo podczas briefingu" - czytamy w oświadczeniu PGG.

"Jednocześnie PGG S.A. informuje, że w porozumieniu ze Sztabem Kryzysowym Wojewody Śląskiego zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań przesiewowych w kolejnych dwóch kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A. - Ziemowit w Lędzinach i Marcel w Radlinie" - dodali przedstawiciele przedsiębiorstwa. 

Badania w kopalni Ziemowit ruszą rozpoczną się w środę. Przejdzie je ok. czterech tysięcy górników. Natomiast badania w kopalni Marcel zaczną się dzień później i będą dotyczyć kolejnych trzech tysięcy osób. 

W województwie śląskim odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem w skali kraju. Według najnowszych raportów Ministerstwa Zdrowia wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się na Śląsku 8448 osób. Stwierdzono też 211 zgonów powiązanych z chorobą COVID-19. 

Więcej o: