Śląsk. Dwa nowe ogniska koronawirusa w kopalniach Zofiówka i Ziemowit

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził informację o dwóch nowych ogniskach koronawirusa na Śląsku. Wykryto je w kopalniach Zofiówka i Ziemowit. W każdej z nich ma być po ok. 500 zakażonych. Większość z nich przechodzi chorobę bezobjawowo.

- Mamy zamkniętych pięć ognisk w innych kopalniach, natomiast Zofiówka i Ziemowit to dwie kopalnie, w których będziemy musieli przeprowadzić testy. [...] Łącznie jest 4150 górników zakażonych na Śląsku. Przeprowadziliśmy w województwie śląskim ok. 47 tys. testów - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

515 zakażonych w kopalni Zofiówka, w Ziemowicie ruszą testy czterech tysięcy osób

Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia Ruch Zofiówka, poinformowała, że w tej kopalni stwierdzono 515 przypadków zakażenia koronawirusem. Gorzej jest w kopalni Pniówek, w której zakaziło się 1510 pracowników. Oprócz tego koronawirusem zakaziło się dziesięciu pracowników kopalni Jastrzębie-Bzie, dziesięciu pracowników kopalni Ruch Borynia i cztery osoby z kopalni Budryk.

Zobacz wideo Seweryn Dutka, Ślązak z krwi i kości: "Apel do wszystkich hejterów, którzy mają nas za brudasów"

Kopalnia Ziemowit należy do Polskiej Grupy Górniczej. Ta poinformowała, że "w porozumieniu ze Sztabem Kryzysowym Wojewody Śląskiego zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań przesiewowych" w kopalni Ziemowit w Lędzinach oraz kopalni Marcel w Radlinie. Badania w kopalni Ziemowit ruszą w środę 3 czerwca. Przejdzie przez nie ok. czterech tysięcy górników. Badania w kopalni Marcel zaczną się dzień później i będą dotyczyć kolejnych trzech tysięcy osób. 

"O decyzji przesądził wzgląd na prewencję i zachowanie szczególnej ostrożności. W obu zakładach górniczych ujawniono dotąd kilkanaście zakażeń, jednak aby całkowicie wykluczyć ryzyko tworzenia się ognisk epidemicznych w przyszłości, należy mieć absolutną pewność co do stanu zdrowia załogi" - czytamy w komunikacie z 1 czerwca

Koronawirus na Śląsku

Przypomnijmy, że Śląsk jest regionem najciężej dotkniętym przez koronawirusa. W województwie śląskim potwierdzono 8422 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i  208 zgonów spowodowanych COVID-19. Drugim najciężej dotkniętym przez koronawirusa regionem jest Mazowsze. Tam stwierdzono 3581 przypadków zakażenia i 264 zgonów związanych z koronawirusem.

Więcej o: