W Szwecji pierwsza od marca doba bez zgonów na COVID-19. Ale do wygrania z epidemią daleko

W ciągu ostatnio 24 godzin w Szwecji nie zmarła ani jedna osoba zakażona koronawirusem. Ta dobra wiadomość nie oznacza jednak, że kraj poradził sobie z epidemią. Wciąż codziennie wykrywanych jest kilkaset nowych przypadków. Szwecja nie wprowadziła takich obostrzeń, jak większość krajów Europy i liczba zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców jest tam wyższa niż w sąsiednich państwach.
Zobacz wideo Czy Trzaskowski jako prezydent Polski mógłby realnie wpływać na działania rządu?

Po raz pierwszy od 13 marca - czyli początkowego etapu epidemii - w Szwecji nie odnotowano w ciągu doby żadnego zgonu na COVID-19 - podaje Reuters.

Może to być częściowo związane z opóźnieniem raportowania w weekend, jednak dzienna liczba zgonów w kraju powoli spada. W szczycie epidemii w kwietniu dziennie umierało średnio ok. 100 osób zakażonych koronawirusem. W ostatnim tygodniu to średnio ok. 50-60, wynika z danych w serwisie "Financial Timesa".

Szwecja przyjęła kontrowersyjne - i odmienne od większości państw - podejście do walki z epidemią. Dystansowanie społeczne i inne środki ostrożności były zalecane, a nie nakazane. Nie wprowadzono daleko idących obostrzeń jak w Polsce i innych krajach. Po trzech miesiącach liczba nowych przypadków koronawirusa w Szwecji nie spada - codziennie jest ich około 500. W sumie zakaziło się 37 tys. osób, zmarło 4395 zakażonych koronawirusem. 

Szwecja z wysoką liczbą ofiar koronawirusa

Liczba ofiar i wykrytych zachorowań jest tam dużo wyższa niż u sąsiadów. W Finlandii jest 6,8 tys. zachorowań i 320 ofiar, w Norwegii 8,4 tys. przypadków wirusa i  236 zgonów, w Danii  11,6 tys. zachorowań i  574 zgony. 

W przeliczeniu na milion mieszkańców liczba ofiar epidemii w Szwecji jest jedną z najwyższych w Europie. To ok. 430 osób. Gorzej jest tylko w krajach najciężej dotkniętych epidemią, jak Włochy (ok. 550 zgonów na milion mieszkańców) czy Wielka Brytania (która później od innych wprowadziła obostrzenia), gdzie zmarło ok.  560 osób na milion mieszkańców. 

Więcej o: