Nowe zasady w kościołach od soboty 30 maja. Rząd zniósł limit osób. Biskupi odwołują dyspensy

Od soboty 30 maja zniesione zostały niektóre obostrzenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Nowe regulacje znajdą zastosowanie m.in. w kościołach i w innych miejscach kultu religijnego.

W środę 27 maja premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska wchodzi w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, w związku z czym część obostrzeń zostaje zniesiona. Najnowsze przepisy mówią, że od soboty 30 maja nie obowiązują limity osób, które wprowadzono wcześniej, a które dotyczyły m.in.sklepów, restauracji czy kościołów. Oznacza to, że już w najbliższą niedzielę do kościoła będą mogli wejść wszyscy chętni. Rząd zniósł także limit osób obowiązujący w przypadku uroczystości pogrzebowych (do tej pory mogło w nich brać udział maksymalnie 50 osób). Należy jednak pamiętać, że w miejscach kultu religijnego wciąż trzeba zasłaniać usta i nos, np. za pomocą maseczki lub części odzieży.

Zobacz wideo Koniec z limitami liczby osób w kościołach, sklepach czy gastronomii? Nowe zalecenia rządu

Nowe zasady w kościołach. Biskupi znoszą dyspensę od uczestnictwa w mszach świętych

Ze względu na najnowsze decyzje rządu w sprawie zniesienia limitów osób w kościołach przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Gądecki Stanisław Gądecki zachęcił wszystkich biskupów, aby odwołali dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych. Zaznaczył jednak, że warto ją utrzymać dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Każdy biskup podejmuje decyzję w tej sprawie indywidualnie. Dyspensę dotyczącą uczestnictwa w mszach świętych cofnęli już m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 

Więcej o: