Jak będą wyglądały wakacyjne wycieczki dla dzieci i młodzieży? MEN wydało obszerną listę wytycznych

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listę wytycznych, których przestrzeganie pozwoli w tegoroczne wakacje organizować wycieczki dla dzieci i młodzieży.
Zobacz wideo

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tegoroczne wyjazdy wypoczynkowe dla najmłodszych będą mogły się odbywać. Pod uwagę należy jednak brać określone ograniczenia sanitarne, a także pamiętać, że sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie.

Wytyczne dla organizatorów wyjazdów

Wydana przez MEN lista zaleceń zawiera między innymi zasady organizacji wypoczynku, czyli przygotowanie wyżywienia dla uczestników wyjazdu czy bazy noclegowej. Ponadto opublikowane informacje odnoszą się sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Zalecenia skierowano również do rodziców, którzy mają zamiar wysłać swoje dzieci na letnie wyjazdy.

Wyjazdy mogą być organizowane tylko i wyłącznie w obiektach i miejscach, które spełniają warunki bezpieczeństwa. Przede wszystkim muszą one być przeznaczone do wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W trakcie wycieczek zalecane są ograniczone odwiedziny osób z zewnątrz.

W jednym miejscu noclegowym (namiot lub pokój) powinny się znajdować jedynie osoby z tej samej grupy wyjazdowej lub zajęciowej. W przypadku pokojów maksymalnie mogą być w nich zakwaterowane cztery osoby (przyjmując cztery metry kwadratowe na jedną osobę). Taka sama powierzchnia dotyczy przestrzeni, w których prowadzone mają być zajęcia.

Obiekty, które organizują wyjazdy, pomiędzy przyjmowaniem grup wycieczkowych powinny dokładnie zdezynfekować i posprzątać wszystkie powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, blaty czy poręcze. Organizator z kolei jest zobowiązany do zapewnienia uczestnikom środków higieny i ochrony osobistej, o ile nie zrobili tego rodzice.

Wytyczne dotyczące zabawy i rekreacji

O ile jest to możliwe, posiłki w obiektach wycieczkowych powinny być organizowane jedynie z udziałem jednej grupy wyjazdowej. Ich wydawanie z kolei powinno przyjąć formę zmianową - po opuszczeniu stołówki przez jedną grupę, druga może wejść dopiero po dokładnym wyczyszczeniu blatów i krzeseł.

W gestii organizatora leży również sporządzenie szczegółowego harmonogramu wyjazdu i przeszkolenie kadry. Co więcej, powinien on zapewnić dostępność pielęgniarki lub możliwość szybkiego kontaktu ze służbami medycznymi.

Jeśli chodzi o przebywanie na plażach i kąpieliskach, przestrzeń do rekreacji powinna zostać zorganizowana w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć kontakty uczestników z innymi grupami zajęciowymi.

Więcej o: