Nowe zasady przemieszczania od soboty 30 maja. Gdzie trzeba nosić maseczkę? Czy można się gromadzić?

W sobotę 30 maja przestają obowiązywać niektóre obostrzenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Polski rząd zniósł m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz limity osób w sklepach, urzędach czy kościołach.

Przypomnijmy, że w środę 27 marca odbyła się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki ogłosił IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. Szef polskiego rządu zapowiedział wówczas, że od soboty 30 maja zniesione zostaną niektóre obostrzenia. Chodzi przede wszystkim o obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od dziś nie musimy nosić maseczek i innych zasłon w przestrzeni otwartej, np. na ulicach czy w parkach. Istotne jest jednak to, że w dalszym ciągu musimy zachować dwumetrowy dystans od innych osób. W miejscach, gdzie nie będzie to możliwe (np. na zatłoczonym chodniku), wciąż musimy zasłaniać usta i nos. 

"Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, a więc np. w sklepach, urzędach, autobusach, tramwajach czy kościołach w dalszym ciągu jest obowiązkowe. 

Zobacz wideo Koniec z noszeniem maseczek? Rząd ogłosił nowe zalecenia

Rząd zniósł limit osób w sklepach i pozwolił na zgromadzenia do 150 osób

Od soboty 30 maja nie obowiązują limity osób w sklepach, restauracjach czy miejscach kultu religijnego. Przypomnijmy, że po wybuchu epidemii koronawirusa wprowadzono zasadę, która mówiła, że na jedną osobę musi przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Zasada ta już nie obowiązuje

Rząd zadecydował także, że od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolone jest organizowanie zgromadzeń i koncertów plenerowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest gromadzenie się w grupach do 150 osób, jednak w czasie takich wydarzeń należy zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans od innych osób. 

Od 30 maja można korzystać także z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw oraz z małej infrastruktury leśnej. Otwarte mogą być również hotelowe bary i restauracje. 

Więcej o: