Zniesienie obostrzenia w handlu. Jak teraz wyglądają zakupy w sklepach?

W ostatnią środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń. Dziś w życie weszły nowe zasady dotyczące robienia zakupów.
Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach [WIDEO]

Podczas środowej konferencji prasowej premier potwierdził, że zniesiony zostaje limit osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepie. - Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny - mówił Morawiecki.

Obostrzenia handlowe. Pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa

Luzowanie obostrzeń w ramach IV etapu odmrażania gospodarki znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych w otwartych przestrzeniach. W zamkniętych przestrzeniach, czyli na przykład w sklepach obowiązek ten jednak cały czas jest aktualny.

- Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek - powiedział Morawiecki.

W dalszym ciągu jednak należy zasłaniać usta i nos w sklepach, na targach i na poczcie. Przed wejściem do sklepu należy jednak zdezynfekować ręce lub nosić rękawiczki. Podobnie wygląda to w lokalach gastronomicznych, choć oczywiście w chwili zajęcia miejsca przy stoliku, maseczki mogą zostać zdjęte.

Kolejne terminy odmrażania gospodarki

W trakcie środowej konferencji premier Morawiecki podał również daty znoszenia kolejnych obostrzeń. Od 6 czerwca ponownie aktywne będą kina, teatry, siłownie i parki rozrywki. W dalszym ciągu jednak zamknięte będą dyskoteki i kluby.

Premier potwierdził, że główny cel, jaki rząd sobie postawił przed trzema miesiącami, został zrealizowany, dzięki czemu możliwe było poluzowanie obostrzeń. - Ten cel polegał na tym, żeby w taki sposób przesunąć falę zachorowań, aby nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia naszych chorych. Ten cel udało się zrealizować - powiedział Morawiecki.

Więcej o: