Koronawirus w Polsce. Zmiany w obostrzeniach od soboty 30 maja [LISTA]

Od soboty 30 maja w Polsce poluzowane zostaną obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Największe zmiany dotyczyć będą handlu, gastronomii i noszenia maseczek.
Zobacz wideo Koniec z limitami liczby osób w kościołach, sklepach czy gastronomii? Nowe zalecenia rządu

W środę 27 maja rząd ogłosił nowe zalecenia dotyczące wprowadzenia IV etapu odmrażania gospodarki oraz luzowania obostrzeń. Jakie zasady obowiązywać będą w Polsce od soboty 30 maja?

Zalecenia rządu od 30 maja - nowe zasady noszenia maseczek

Najważniejszą ze zmian jest decyzja związana z zakrywaniem ust i nosa w miejscach publicznych. Od najbliższej soboty nie trzeba będzie nosić maseczek na przestrzeniach otwartych, o ile jest możliwość zachowania bezpiecznej odległości dwóch metrów od innych osób. Zgodnie z zaleceniami rządu bez maseczek będzie można spacerować, chodzić po ulicy, parku czy parkingu oraz jeździć rowerem. Ust i nosa nie trzeba będzie zasłaniać także w restauracji - dotyczy to tylko klientów siedzących przy stoliku oraz w pracy - jeśli pracodawca zadba o wszystkie środki bezpieczeństwa. Podchodząc do stolika, czy odchodząc od niego, trzeba jednak mieć na twarzy maseczkę.

Maseczki nadal trzeba zakładać w przestrzeniach zamkniętych: w sklepach, bankach, na poczcie, w kościołach oraz w komunikacji miejskiej i taksówkach. Przypominamy, że obowiązek zachowania dwumetrowego dystansu nie dotyczy: rodziców z dziećmi wymagającymi opieki do 13. roku życia, osób mieszkających wspólnie czy osób niepełnosprawnych.

Od 30 maja bez limitów osób w placówkach handlowych, gastronomicznych i kościołach

Od soboty zniesione zostają też dotychczasowe limity osób, które jednocześnie mogły przebywać w lokalach gastronomicznych i punktach handlowych oraz w kościołach i w miejscach kultu religijnego. W mocy utrzymane zostają jednak pozostałe zasady: zachowania dwumetrowych odstępów, zasłaniania ust i nosa, dezynfekowania rąk czy zakładania rękawiczek (ten ostatni punkt jedynie w sklepach).

Zgromadzenia publiczne i koncerty plenerowe do 150 osób

Od 30 maja rząd dopuszcza organizowanie zgromadzeń publicznych i koncertów plenerowych do 150 osób. Uczestnicy muszą nosić maseczki i zachowywać dystans dwóch metrów od siebie - w przeciwnym razie mogą być ukarani mandatami. 

Więcej o: