Łukasz Szumowski: Spotkanie drugiego chorego na ulicy jest bardzo mało prawdopodobne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że w Polsce obserwuje się małą liczbę zakażeń w transmisji poziomej, dlatego można luzować obostrzenia dotyczące zasłaniania ust i nosa. Stwierdził też, że szansa na spotkanie chorego na ulicy jest znikoma.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski udzielił wywiadu w programie "Gość Wiadomości" w telewizji TVP Info. Zapytany o to, co skłoniło go do wydania rozporządzenia, które luzuje obostrzenia związane z zasłanianiem ust i nosa, odpowiedział, że podjął taką decyzję na podstawie danych o liczbie nowych zakażeń w transmisji poziomej.

- Czym innym są ogniska takie jak kopalnie czy fabryki, a czym innym są rozproszone nowe przypadki w transmisji poziomej. One oznaczałyby, że mamy dużo chorych na ulicach, a jeżeli nie mamy tych transmisji poziomych dużo, to oznacza, że spotkanie na ulicy drugiego chorego jest bardzo mało prawdopodobne, więc można już zacząć luzować, zwłaszcza w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu - tłumaczył Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił jednocześnie, że wciąż należy nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem maseczek? Rząd ogłosił nowe zalecenia

Znoszenie obostrzeń. Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Przypomnijmy, że od soboty 30 maja nie trzeba będzie zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej. Z wytycznych, które przedstawił rząd, wynika jednak, że trzeba będzie nosić maseczkę lub inną zasłonę twarzy, jeśli nie jest się w stanie zachować co najmniej dwumetrowego odstępu od innych ludzi. Zasłanianie nosa i ust wciąż będzie obowiązkowe w autobusach, tramwajach, pociągach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu, kościołach czy urzędach. Maseczek nie trzeba nosić w miejscu pracy (jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne) oraz w restauracjach, kawiarniach i barach (ale po zajęciu miejsca przy stole; zanim do niego dotrzemy i po odejściu, np. do toalety, maseczkę trzeba założyć).

Więcej o: