Place zabaw będą ponownie otwarte. Kiedy i o jakich zasadach trzeba będzie pamiętać?

Od soboty 30 maja będzie można korzystać z placów zabaw na świeżym powietrzu. Jakie zasady będą na nich obowiązywały? Są pierwsze informacje o rozporządzeniu projektowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Przypomnijmy, że 27 maja odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, na której zapowiedział on IV etap odmrażania polskiej gospodarki i życia społecznego. Na stronie internetowej gov.pl pojawiła się z kolei informacja, że od soboty 30 maja "będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej". Jak otwarcie placów zabaw będzie wyglądać w praktyce? Do projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotarł reporter RMF FM Krzysztof Berenda.

Zobacz wideo Bezpieczeństwo na placu zabaw. O czym warto pamiętać?

"Nowa normalność" na placach zabaw. Rodzice w maseczkach, dzieci bez

Z doniesień RMF FM wynika, że na placu zabaw trzeba będzie zachować dwumetrowy dystans od innych osób, a rodzice i opiekunowie dzieci będą musieli zakrywać nos oraz usta, używając w tym celu np. maseczki. Taka zasada nie będzie obowiązywać dzieci.

Właściciele placów zabaw, a więc np. spółdzielnie mieszkaniowe i gminy, mają zostać zobowiązani do zapewnienia stałej dezynfekcji sprzętów znajdujących się na terenie placu. RMF FM wskazuje jednak, że w praktyce może być to trudne do wyegzekwowania, dlatego idąc na plac zabaw, warto wziąć ze sobą własny płyn dezynfekcyjny i samemu dezynfekować urządzenia, na których będą bawić się dzieci. 

Powyższe informacje dotyczące zasad obowiązujących na placach zabaw to nieoficjalne doniesienia medialne. Ministerstwo Zdrowia nie wydało jeszcze rozporządzenia, które regulowałoby te kwestie. Ostateczny kształt dokumentu jest konsultowany przez sanepid

Więcej o: