W Korei nowe ognisko wirusa i największy wzrost od tygodni. Ponownie wprowadzają obostrzenia

W Korei Południowej wykryto 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to najwyższy dobowy wzrost od tygodni. W związku z nowym ogniskiem w Seulu zaostrzono zasady dystansowania społecznego, zamknięte zostaną m.in. publicznie dostępne budynki jak np. muzea.
Zobacz wideo Zgromadzenia i wesela do 150 osób. Otwarte siłownie, baseny, kina i teatry. Nowe zalecania rządu

Nowe ognisko koronawirusa wykryto w centrum logistycznym pod Seulem. W czwartek potwierdzono tam zakażanie u 79 osób. To najwyższy dobowy wzrost od 53 dni. Władze obawiają się, że w związku z nowym ogniskiem liczba zachorowań może znów wzrosnąć w obszarze metropolitalnym Seulu - podaje agencja Yonhap

W związku z ogniskiem co najmniej cztery tysiące osób podano testom na koronawirusa. Na razie u 2800 uzyskano wynik negatywny, a pozostali oczekują na wyniki. Władze informują, że centrum logistyczne nie stosowało się do zaleceń związanych z epidemią, m.in. nie zachowywano dystansu między osobami w stołówce. Teraz ponad 1300 placówek logistycznych będzie poddanych inspekcji pod kątem przygotowania do radzenia sobie z wirusem. 

Koronawirus w Korei Południowej. Obostrzenia w Seulu

W maju wraz ze znacznym spadkiem liczby zakażeń poluzowano w Korei zasady dystansowania społecznego, m.in. zezwolono na stopniowy powrót dzieci do szkół i przedszkoli. Teraz niektóre obostrzenia mogą wrócić. Już zarządzono je w samym Seulu.

Yonhap podaje, że w seulskim obszarze metropolitalnym wprowadzono ponownie ostrzejsze zasady. Mają obowiązywać dwa tygodnie. Zamknięte zostaną budynki użyteczności publicznej, jak muzea i galerie. Przedsiębiorstwa są zachęcane do przestrzegania zaleceń i wprowadzenia elastycznego systemu pracy. Bary nie zostały zamknięte odgórnie, ale władze zachęcają, by właściciele sami się na to zdecydowali. Na razie obostrzenia pozostaną ograniczone do Seulu i okolic, ale jeśli ognisko epidemii nie zostanie opanowane, przed 14 czerwca, to możliwe jest och rozszerzenie na resztę kraju. To może utrudnić lub uniemożliwić powrót wszystkich uczniów do szkół - zaplanowany na 8 czerwca. 

Korea przykładem tego, jak poradzić sobie z epidemią

Korea Południowa jest stawiana za przykład tego, jak poradzić sobie z epidemią. W pewnym momencie był to kraj z najszybciej rosnącą liczbą zakażeń poza Chinami. Nie wprowadzono ścisłego zamrożenia gospodarki i nakazów zostania w domu, jednak obowiązywały pewne obostrzenia. Poza tym zastosowano masowe testowanie, odnajdowanie kontaktów osób chorych i izolowanie zakażonych. 

Liczbę nowych zakażeń ograniczono z nawet 800 dziennie w lutym i marcu do kilkudziesięciu w kwietniu i mniej niż 10 na przełomie kwietnia i maja. Po tym liczba zakażeń znów wzrosła w związku z ogniskiami w klubach i barach w stolicy kraju. W sumie wykryto ponad 11 tys. zachorowań, z czego zmarło 269 osób. 

Więcej o: