Wierni wrócą do kościołów. Abp Gądecki wzywa biskupów do zniesienia dyspens

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęca biskupów, aby odwołali dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych. Ma to związek z ogłoszeniem IV etapu odmrażania polskiej gospodarki i życia społecznego.

Przypomnijmy, że podczas konferencji prasowej w środę 27 maja premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie limitu osób, które mogą przebywać w sklepach, restauracjach, a także w miejscach kultu religijnego. Zasada, która mówi, że na jedną osobę musi przypadać określona powierzchnia, przestanie obowiązywać w sobotę 30 maja. Uczestnicy mszy i innych nabożeństw w dalszym ciągu będą musieli jednak zasłaniać usta i nos oraz zachowywać dwumetrowy dystans od innych osób.

Zobacz wideo Koniec z limitami liczby osób w kościołach, sklepach czy gastronomii? Nowe zalecenia rządu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: Procesje w Boże Ciało będą możliwe 

W związku z decyzją polskiego rządu o zniesieniu obostrzeń dotyczących limitu osób w kościołach i innych miejscach kultu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęca biskupów do tego, aby odwoływali dyspensę od uczestnictwa w mszach świętych. Wskazał jednak kilka wyjątków.

"Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa" - napisał w komunikacie abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał również, że w związku z decyzją rządu o możliwości organizacji zgromadzeń do 150 osób w przestrzeniach otwartych, możliwe jest prowadzenie procesji w święto Bożego Ciała. Abp Stanisław Gądecki zapewnił także, że w najbliższym czasie zostanie opublikowany komunikat dotyczący organizacji pielgrzymek.

Więcej o: