IV etap odmrażania gospodarki - wszystkie nowe zasady dotyczące kin, siłowni oraz noszenia maseczek [LISTA]

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zalecenia rządu w związku z epidemią koronawirusa oraz szczegóły dotyczące wprowadzenia IV etapu odmrożenia gospodarki. Jakie zasady obowiązywać będą w Polsce od 30 maja i 6 czerwca?

- Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Mam nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. Trzymajmy się jednak zasad. Walka wciąż trwa - mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Jakie zalecenia zaczną obowiązywać od 30 maja i 6 czerwca?

Nowe zasady noszenia maseczek w przestrzeni otwartej 

Zgodnie ze stanowiskiem rządu od 30 maja na otwartych przestrzeniach można nie zasłaniać ust i nosa maseczką, o ile jest możliwość zachowania dwóch metrów odległości od innych osób. Bez maseczki można będzie spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, plaży czy parkingu, o ile zachowany zostanie odpowiedni dystans. Jeśli dane miejsce będzie zatłoczone, wtedy, dla bezpieczeństwa swojego i innych, trzeba będzie zasłonić nos i usta.

Obowiązek zachowania dwumetrowego dystansu nie dotyczy rodziców z dziećmi wymagającymi opieki do 13. roku życia, osób mieszkających wspólnie czy osób niepełnosprawnych.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Miejscami, w których nadal należy zasłaniać nos i usta, są: sklepy, kina, teatry, kościoły, urzędy, salony masażu i tatuażu, salony kosmetyczne, autobusy, tramwaje oraz dodatkowe miejsca, które określić może Główny Inspektorat Sanitarny. Bez maseczek będzie można przebywać w restauracji (już po zajęciu miejsca przy stoliku) oraz w miejscu pracy, jeśli pracodawca zapewni odległości między stanowiskami.

Bez limitów osób w sklepach czy restauracjach od 30 maja

Od 30 maja rząd znosi dotychczasowe limity osób, które jednocześnie mogły przebywać w placówkach handlowych i gastronomicznych. W restauracjach i kawiarniach nadal musi być zachowana odległość między stolikami oraz pozostałe wytyczne sanitarne. Robiąc zakupy w sklepie lub na targu, czy załatwiając sprawy w urzędach, trzeba będzie mieć maseczkę i rękawiczki.

Zniesienie limitu wiernych w kościołach od 30 maja

W kościołach i miejscach kultu religijnego zniesiony zostaje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w danym wydarzeniu. Dotyczy to również uroczystości, takich jak pogrzeby i śluby. W miejscach tych nadal trzeba będzie mieć jednak zasłonięte usta i nos.

Zgromadzenia publiczne, koncerty plenerowe i wesela do 150 osób

Od 30 maja dopuszczone jest organizowanie zgromadzeń publicznych i koncertów plenerowych do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak nosić maseczki i zachowywać dystans dwóch metrów.

Od 6 czerwca w uroczystościach rodzinnych i weselach będzie mogło wziąć udział do 150 osób. Osoby te nie będą musiały nosić maseczki podczas wydarzenia.

Kina, teatry, siłownie i baseny otwarte od 6 czerwca

Od 6 czerwca działalność wznowić mogą instytucje kultury (kina, teatry, opery), baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i rozrywki, sauny, solaria oraz salony masażu i tatuażu. Obowiązywać będą jednak wytyczne sanitarne. Od pierwszej soboty czerwca będzie też można organizować targi i wystawy.

Wytyczne dotyczące otwarcia branż zostaną opublikowane na stronie Ministerstwa Rozwoju po konsultacjach. Znajdą się one w zakładce "Wytyczne dla branż".

Więcej o: