Luzowanie obostrzeń dotyczących zgromadzeń i koncertów plenerowych. Obowiązuje limit do 150 osób

W środę na konferencji prasowej rządu poinformowano o nowych zaleceniach związanych z sytacją epidemiologiczną w kraju. Zmienią się między innymi zasady dotyczące zgromadzeń publicznych czy koncertów plenerowych.
Zobacz wideo Kamil Bortniczuk o wpadce premiera w restauracji

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty 30 maja poluzowana zostanie część obostrzeń związanych z przebywaniem w miejscach publicznych. Rząd ponownie dopuszcza możliwość organizacji zgromadzeń do maksymalnie 150 osób. Później minister kultury Piotr Gliński dodał, że zalecenie to dotyczy także koncertów plenerowych.

Koronawirus w Polsce: zgromadzenia i koncerty plenerowe do 150 osób

Podczas zgromadzeń czy koncertów odbywających się na otwartej przestrzeni konieczne będzie stosowanie dotychczasowych zaleceń. Dotyczy to zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu co najmniej dwóch metrów od innych uczestników danego zdarzenia. 

Od najbliższej soboty znikają też ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały limity klientów w sklepach, centrach handlowych, ale też restauracjach, kawiarniach i barach. Od 30 maja w miejscach publicznych na otwartych przestrzeniach nie będzie trzeba zasłaniać ust i nosa. Maseczki obowiązkowe będą jednak nadal w obiektach zamkniętych oraz w komunikacji miejskiej i taksówkach (Mateusz Morawiecki: Znosimy obowiązek zakrywania ust i nosa. Od kiedy koniec noszenia maseczek?). 

Od 6 czerwca ponownie otwarte mogą być kina, teatry, opery, baseny, siłownie, kluby fitness i parki rozrywki. Obowiązywać w nich będą jednak normy tzw. reżimu sanitarnego. Od przyszłej soboty możliwa też będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób.

Czytaj również: Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Od soboty bez maseczek

Więcej o: