Kolejny etap luzowania obostrzeń w kościołach. Rząd znosi restrykcje dot. limitu wiernych

W środę odbyła się konferencja dotycząca znoszenia kolejnych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra kultury Piotra Glińskiego. Część dotyczyła także kultu religijnego.

- Zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa lepiej niż bardziej rozwinięte kraje Europy Zachodniej - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Wybraliśmy metodę trudną - metodę szybkiego zamknięcia granic, kontroli sanitarnych i ograniczenia kontaktów społecznych. Podaliśmy te najsilniejsze leki na samym początku - podkreślał Prezes Rady Ministrów podczas swojego wystąpienia.

Zobacz wideo Jak biznes odnajduje się w obecnej sytuacji? Rozmowa z ekspertem OLX

Zniesienie limitu wiernych w kościołach 

Od soboty 30 maja nie będzie już obowiązywał limit wiernych w kościołach w czasie obrządków religijnych. Obowiązkowe pozostanie jednak zakrywanie nosa i ust oraz zachowanie dystansu dwóch metrów od innych osób. Podobnie będzie na targach i w urzędach pocztowych.

Przypomnijmy, że od 17 maja w kościele może przebywać jedna osoba na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni. Czyli np. w kościele o powierzchni 1500 metrów kwadratowych mogłoby przebywać jednocześnie 150 osób. Wcześniej natomiast limit osób w kościele wynosił jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Duchowni sprawujący liturgię nie muszą mieć maseczek.

Kolejny etap znoszenia obostrzeń

Od najbliższej soboty znikają też ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały limity klientów w sklepach, centrach handlowych, ale też restauracjach, kawiarniach i barach. Od 30 maja w miejscach publicznych na otwartych przestrzeniach nie będzie trzeba zasłaniać ust i nosa. Maseczki obowiązkowe będą jednak nadal w obiektach zamkniętych oraz w komunikacji miejskiej i taksówkach (Mateusz Morawiecki: Znosimy obowiązek zakrywania ust i nosa. Od kiedy koniec noszenia maseczek?). 

Od 6 czerwca ponownie otwarte mogą być kina, teatry, opery, baseny, siłownie, kluby fitness i parki rozrywki. Obowiązywać w nich będą jednak normy tzw. reżimu sanitarnego. Od przyszłej soboty możliwa też będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób.

Więcej o: