Szwecja. Kolejny duży przyrost ofiar koronawirusa. Głównemu epidemiologowi grożono śmiercią

Szwecja zmaga się ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem, któremu towarzyszy wzrost liczby ofiar śmiertelnych COVID-19. Za taki obrót spraw winiony jest m.in. główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell, pod którego adresem kierowane są groźby śmierci.

Od początku wybuchu epidemii koronawirusa w Szwecji potwierdzono 34 440 przypadków zakażenia, a w ciągu ostatniej doby badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 597 osób. Liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła do 1500, a liczba zgonów spowodowanych tą chorobą do 4125. O wiele mniejszą liczbę przypadków śmiertelnych związanych z koronawirusem odnotowuje się w innych krajach nordyckich, takich jak Dania (563 zgonów) czy Norwegia (235 zgonów), które zdecydowały się na mniej liberalny niż Szwecja model przeciwdziałania epidemii.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

Szwecja. Główny epidemiolog dostaje groźby. Policja okazała się bezradna

Jedną z osób, które wini się za dużą liczbę zachorowań i zgonów związanych z epidemią koronawirusa w Szwecji, jest główny epidemiolog tego kraju Anders Tegnell. Szwedzki dziennik "Aftonbladet" ujawnił, że już od marca Tegnell i jego rodzina otrzymują groźby śmierci. Epidemiolog odebrał m.in. maile, których autor pisał o planach jego "neutralizacji" oraz tradycyjny list o podobnym wydźwięku. Członkowie rodziny Andersa Tegnella otrzymywali z kolei pogróżki za pośrednictwem aplikacji Messenger. 

Sprawą gróźb kierowanych pod adresem Andersa Tegnella i jego bliskich zajęła się policja, jednak nic nie udało się jej ustalić. Na liście, który otrzymał epidemiolog, nie znaleziono odcisków palców, z kolei autor maili z pogróżkami skorzystał z usługi, dzięki której dane na temat jego aktywności w internecie zostały usunięte po godzinie. Wstępne dochodzenie w tej sprawie zostało zakończone. 

Więcej o: