Mateusz Morawiecki: Znosimy obowiązek zakrywania ust i nosa. Od kiedy koniec noszenia maseczek?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły IV etapu odmrażania polskiej gospodarki oraz życia społecznego i zapowiedział m.in., że w najbliższej przyszłości zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Od kiedy nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa?

W środę 27 maja odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, na której przedstawiono szczegóły IV etapu odmrażania gospodarki. Prezes Rady Ministrów ogłosił m.in., że już niedługo otwarte zostaną teatry, kina, siłownie, kluby fitness oraz salony masażu i solaria. Kolejnym tematem, który podniósł, były maseczki ochronne.

- Od najbliższej soboty, od 30 maja, sporo się zmieni - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Kamil Bortniczuk o wpadce premiera w restauracji

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej od 30 maja

Ze słów przedstawicieli rządu wynika, że zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe tylko w pomieszczeniach zamkniętych, np. sklepach czy urzędach. Chodząc po ulicach i parkach, nie będziemy musieli nosić maseczek, podobnie jak ma to miejsce w lasach. Aby nie nosić maseczki w przestrzeni otwartej, trzeba będzie jednak zachować odpowiedni dystans społeczny od innych osób (minimum 2 metry). Nowe regulacje wejdą w życie w najbliższą sobotę, 30 maja. 

Jeszcze przed konferencją prasową premiera Mateusza Morawieckiego minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że są trzy województwa, w których być może trzeba będzie utrzymać obowiązek noszenia maseczek. Tak się jednak nie stanie. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej zostaje wprowadzone na terenie całego kraju. 

Więcej o: