"By wakacje były normalne". Morawiecki zapowiada zdejmowanie maseczek i zachęca do urlopów w Polsce

Epidemia koronawirusa zdecydowanie utrudniła organizowanie wakacji w 2020 roku. Remedium na ten stan ma premier Mateusz Morawiecki, który zachęca, by jako urlopową destynację wybrać "polskie lasy, góry jeziora". Zapowiedział też możliwe zmiany w zakresie noszenia maseczek.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek odwiedził Dolny Śląsk, wizytując m.in. Malczyce, górę św. Anny i Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska wziął udział w uroczystości przekazania aktu notarialnego, dotyczącego nieodpłatnego przekazania gruntów pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego.

Morawiecki: Zachęcam wszystkich do powrotu do restauracji i hoteli

Morawiecki podczas jednej z wielu konferencji nie tylko zachęcał do spędzania wakacji w Polsce, ale też zapowiedział możliwe zniesienie restrykcji dotyczących maseczek. Jak mówił w Malczycach:

Zachęcam wszystkich do powrotu do restauracji i do polskich hoteli. Zbliżają się wakacje, więc zachęcam wszystkich do wyjazdów w polskie góry, nad jeziora i w polskie lasy. Dzięki temu odbudujemy szybciej tych kilka utraconych miesięcy z powodu koronawirusa. (...)1 Szykujemy się do tego, żeby obowiązek noszenia maseczek na powietrzu również zlikwidować.

Szef rządu wyjaśniał jednak, że do zniesienia obowiązku noszenia maseczek potrzebne będzie spełnienie kilku wytycznych. Mówił, że wszyscy muszą szacować stopień ryzyka przez swój własny pryzmat w hotelach, na wyjazdach i wszędzie tam, gdzie będzie wracało normalne życie.

- Fala epidemii opada, kolejne restrykcje będziemy zmniejszać w kolejnych tygodniach tak, żeby te wakacje były w miarę normalne - mówił Morawiecki.

Morawiecki o odmrażaniu ruchu lotniczego

Wcześniej premier zapowiedział, że w najbliższych miesiącach rozpocznie się stopniowe odmrażanie ruchu lotniczego w Polsce. Poinformował także, że jest gotowa ustawa dotycząca pomocy dla lotnisk, linii lotniczych i firm obsługujących ruch lotniczy w Polsce. Szef rządu zaznaczył, że odmrażanie ruchu lotniczego będzie się odbywało w konsultacji z ekspertami zajmującymi się ruchem lotniczym oraz epidemiologami.

Od poniedziałku 4 maja hotele i obiekty, oferujące miejsca noclegowe, znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego, dlatego np. goście nie mogą korzystać ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl