Koronawirus w Polsce: 236 nowych zakażeń koronawirusem. Większość ponownie na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych i nowych zakażeniach w Polsce. Najwięcej, bo aż 168 przypadków stwierdzonych zostało ponownie w województwie śląskim.
Zobacz wideo "Maseczki stały się talizmanem, który broni nas przed koronawirusem. Ich skuteczność nie ma znaczenia"

W piątek 22 maja rano liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła o 236 do 20 379 osób. Z powodu COVID-19 zmarły już 973 osoby. Za wyleczonych uznaje się 8 731 pacjentów. Ponad 77 tysięcy Polaków objętych jest dwutygodniową kwarantanną.

236 nowych zakażeń, na samym Śląsku aż 168

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u: 168 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. pomorskiego i podlaskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego oraz 1 osoby z woj. małopolskiego.

Ministerstwo poinformowało też o śmierci jednej osoby zakażonej koronawirusem. Jest to 85-letni mężczyzna leczony w szpitalu w Tychach na Śląsku.

Aktualna liczba zakażonych - 20 379 osób:

 • województwo śląskie - 6501 przypadków, w tym 187 ofiar śmiertelnych
 • województwo mazowieckie - 3128 przypadków, w tym 245 ofiar śmiertelnych
 • województwo dolnośląskie - 2314 przypadków, w tym 94 ofiary śmiertelne
 • województwo wielkopolskie - 1941 przypadków, w tym 143 ofiary śmiertelne
 • województwo łódzkie - 1279 przypadków, w tym 51 ofiar śmiertelnych
 • województwo małopolskie - 1166 przypadków, w tym 40 ofiar śmiertelnych
 • województwo kujawsko-pomorskie - 589 przypadków, w tym 44 ofiary śmiertelne
 • województwo opolskie - 586 przypadków, w tym 43 ofiary śmiertelne
 • województwo zachodniopomorskie - 517 przypadków, w tym 18 ofiar śmiertelnych
 • województwo pomorskie - 517 przypadków, w tym 29 ofiar śmiertelnych
 • województwo lubelskie - 420 przypadków, w tym 15 ofiar śmiertelnych
 • województwo podlaskie - 389 przypadków, w tym 7 ofiar śmiertelnych
 • województwo podkarpackie - 375 przypadków, w tym 34 ofiary śmiertelne
 • województwo świętokrzyskie - 366 przypadków, w tym 20 ofiar śmiertelnych
 • województwo warmińsko-mazurskie - 174 przypadki, w tym 1 ofiara śmiertelna
 • województwo lubuskie - 97 przypadków

Łukasz Szumowski w ostatnim wywiadzie dla "Super Expressu" powiedział, że nie ma przeciwwskazań, do rezerwacji rodzinnych wakacji w kraju. Minister podkreślił, że otwarte zostały hotele i pensjonaty, a dodatkowo na początku czerwca też ma zostać wprowadzony kolejny etap odmrażania gospodarki. Polityk podkreślał, że patrząc na obecną dynamikę zakażeń koronawirusem istnieje małe prawdopodobieństwo, by wrócić w wakacje do obowiązujących wcześniej obostrzeń. - Niepewna jest natomiast przyszłość wakacji zorganizowanych, takich jak kolonie czy obozy. To jest dużo większy problem niż wyjazd rodzinny do hotelu nad morze czy w góry - przyznał minister Szumowski.

Więcej o:
Komentarze (42)
Koronawirus w Polsce: 236 nowych zakażeń koronawirusem. Większość ponownie na Śląsku
Zaloguj się
 • kasle

  Oceniono 9 razy 9

  Na poludnie i na zachod juz w zasadzie po wirusie a tu ma sie on w najlepsze.
  Pierwszy test sprawnosciowy tego rzadu fatalnie oblany.

 • niktwazny126

  Oceniono 13 razy 9

  No a jak się z tym czuje prezydent?Kontroluje sytuację, naciska na ministra zdrowia, żeby coś z tym problemem na Śląsku zrobić? Czy nie ma czasu, bo teraz wszystkie siły skoncentrowane na dowalaniu Trzaskowskiemu, szukaniu haków, rzuceniu czegoś atrakcyjnego (obraźliwego, kłamliwego) wyborcom?

 • larsek

  Oceniono 8 razy 8

  W Polsce dopiero jak Kaczalnik złapie wirusa zaczną na poważnie coś robić...

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy 7

  Z sieci:

  • „80 tys. za jeden respirator - kwotę niespotykaną na rynku - zapłaciło Ministerstwo Zdrowia spółce E&K z Lublina. Za kontraktem na 200 mln zł stoi Andrzej Izdebski, biznesmen w przeszłości zamieszany w nielegalny handel bronią.
  • W czwartek ujawniliśmy, że z zestawienia sporządzonego w Ministerstwie Zdrowia dotyczącego zakupów związanych z epidemią COVID-19 i opublikowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że resort kupił za 44,5 mln euro (ok. 200 mln zł) 1,2 tys. respiratorów od firmy E&K z Lublina.
  • Kwota, za jaką ministerstwo kupiło w E&K respiratory, jest ogromna. Wychodzi średnio ponad 160 tys. zł za sztukę.
  • Producenci aparatury medycznej nie chcą rozmawiać o cenach, zdradzają je za to dyrektorzy szpitali. Za średniej klasy aparat trzeba zapłacić 40-50 tys. zł, aparat wysokiej klasy kosztuje 70-90 tys. zł brutto. Cena respiratorów z dodatkowymi opcjami i oprzyrządowaniem to 110-120 tys. zł. O respiratorach za 160 tys. żaden z naszych rozmówców nie słyszał.
  • W dodatku z respiratorów, które resort Łukasza Szumowskiego kupił od E&K – chodzi o 200 sztuk aparatów Boaray 5000d Icu Ventilator, 196 respiratorów Mtv1000 Icu Ventilator Mekics Co. Ltd Korea, 200 aparatów Mv2000 Ventilator Mekics Co., Ltd Korea oraz 645 Bellavista 1000e – znane na rynku są tylko ostatnie z wymienionych (dokładny wykaz cen podajemy na końcu tekstu).”

 • jael53

  Oceniono 7 razy 7

  I dlatego reżim sanitarny jest jednolity dla lubuskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego i wielkopolskiego. Czysta racjonalność, nic, tylko ufać.

 • move_like_jagr

  Oceniono 7 razy 7

  Polacy wygrywają wojnę z koronawirusem!!! Ale z was władza robi idiotów bracia Polacy. :))))
  Ahoj.

 • asia-loi

  Oceniono 5 razy 5

  Jak się testuje to są zakażeni, dlatego na Śląsku jest dużo zakażeń.
  Tam gdzie nie robi się testów to nie ma zakażeń.
  Przecież gdyby nie testy, górnicy nie wiedzieliby że są zakażeni, ponieważ większość z nich nie ma żadnych objawów.
  Wczoraj jakiś profesor/lekarz powiedział w telewizorze, że na Śląsku czy w Łodzi nie ma żadnych ognisk zakaźnych - tylko tam robi się testy.
  Jak się będzie robiło testy w innych miastach, zwłaszcza gdzie jest dużo ludzi, to zakażenia od razu mocno w górę poszybują.

 • bosmak

  Oceniono 5 razy 5

  Wielkopolskie podejrzanie "nadrabia" w odniesieniu do np. Dolnośląskiego. Czyżby kolejne ognisko? Może tak, a może to kolejny nieco większy skok zachorowań niż zwykle, jakich już kilka można odnotować na wykresie. Na pewno trzeba się temu przyglądać w najbliższym czasie
  Ale ja sobie patrzę w wykres zachorowań i widzę takie rzeczy na tym wykresie. Tak samo dało się przewidzieć wzrost zachorowań na Śląsku a także to, że pierwszymi ogniskami epidemii będzie Dolny Śląsk i Mazowsze - to akurat nie z wykresu a z kalendarza ferii. Spodziewałem się jeszcze Zachodniopomorskiego, ale się pomyliłem (zapewne nie jeżdżą gromadnie na ferie do Włoch).
  I co? I g...o, bo taka obserwacja chyba przerasta możliwości intelektualne osób zarządzających tym bajzlem. A ja g...o mogę - co najwyżej komentarz na portalu napiszę.
  Czy się pomyliłem, czy nie co do Wielkopolski, zobaczymy za 2 tygodnie.
  Zdrowia życzę. Wszystkim bez wyjątku.

 • mariami

  Oceniono 9 razy 5

  I to bez znaczenia jest co się na Śląsku dzieje? Nie trzeba tam jakiejś większej pomocy? Wczoraj był publikowany list kobiety że Slaska,. Cała rodzina byll na kwarantannie. Jak zachorowało najmłodsze dziecko nie mogli doprosić się żadnej pomocy i okazało się że nie ma ich na listach osób na kwarantannie. W końcu zrobiono im testy, które zaginęły. Wreszcie, chyba po interwencji lekarzy, zrobiono znowu testy. Dziecko ma koronawirusa. Czemu Śląsk nie jest izolowany? Skoro sytuacja tam jest niby niegroźna, to otworzmy granice, bo u sąsiadów wszędzie dawno po szczycie epidemii (poza ściana wschodnia).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX