Boliwia. Minister zdrowia aresztowany za korupcję przy zakupie 170 respiratorów

Boliwijski minister zdrowia Marcelo Navajas został aresztowany po tym, jak na jaw wyszły wątpliwości dotyczące zakupu 170 respiratorów, finansowanych z pieniędzy Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju. Navajas stracił już stanowisko, a prezydentka Boliwii Jeanine Anez zapowiedziała, że śledztwo będzie kontynuowane niezależnie od tego, "kto może upaść".

Jak informuje CNN, boliwijski minister zdrowia Marcelo Navajas został zatrzymany w związku z podejrzeniem działań korupcyjnych przy zakupie 170 respiratorów. Śledczy nie postawili jeszcze Navajasowi zarzutów, jednak stracił on już rządową posadę. 

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

Boliwia. Minister zdrowia aresztowany. Prezydent zapowiedziała "śledztwo do końca"

Sprzęt został zakupiony od hiszpańskiej firmy, a cała transakcja opiewała na ponad 4 miliony dolarów. Jak podaje CNN, 2 miliony, które trafiły już na konto Hiszpanów, Boliwia pozyskała z Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju. Tymczasowa prezydent kraju Jeanine Anez wstrzymała dalszy transfer środków i zapowiedziała śledztwo, które ma być prowadzone bez względu na to, "kto upadnie". Zapewniła też, że "pieniądze zostaną zwrócone Boliwijczykom". 

W przesłanym do redakcji CNN oświadczeniu, przedstawiciele Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju wyrazili zaniepokojenie w związku z upublicznionymi nieprawidłowościami przy zakupie respiratorów. Przekazali też, że uruchomili własne dochodzenie w tej sprawie. 

Według danych zgromadzonych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, w Boliwii potwierdzono blisko 5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 199 pacjentów. 

Więcej o: