Koronawirus. Liczba zakażeń przekroczyła pięć milionów, 330 tys. osób zmarło. Teraz walczy Ameryka Łacińska

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 mln, przy czym Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę - wynika z podsumowania przygotowanego przez agencję Reuters. Prawie 330 tys. osób zmarło.

Istotny wzrost zakażeń w Ameryce Łacińskiej oznacza nową fazę w rozwoju pandemii, która rozpoczęła się w styczniu w Chinach i następnie doprowadziła do drastycznej fali zachorowań w Europie i USA.

Na Amerykę Łacińską przypadło ok. 1/3 z 91 tys. przypadków nowych zachorowań wykrytych w tym tygodniu. Na Europę i Stany Zjednoczone przypadło odpowiednio nieco ponad 20 proc.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

Najwięcej nowych przypadków wykryto w Brazylii, mimo, że w tym kraju wykonuje się stosunkowo mało testów na obecność wirusa. Przypuszcza się więc, że rzeczywista liczba zakażonych jest w tym kraju dużo wyższa. Brazylia wyprzedziła już Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, stając się trzecim ogniskiem pandemii na świecie, po USA i Rosji.

Brazylia notuje obecnie najwyższy dzienny przyrost zachorowań, po Stanach Zjednoczonych.

Zaniżona liczba ofiar śmiertelnych 

Jak wynika z opracowania Reutersa 5 mln zachorowań w ciągu niecałych 6 miesięcy oznacza, że koronawirusem zaraziło się więcej osób niż grypą w ciągu całego roku.

Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych na świecie, wynosząca niemal 330 tys., uważana jest przez ekspertów za zaniżoną bowiem w wielu krajach nie uwzględnia się osób, które zmarły poza szpitalami. Ponadto część przypadków zgonów przypisywana jest innym chorobom.

Ponad połowa łącznej liczby zgonów przypada na Europę. 

Pierwsze 41 przypadków potwierdzono w chińskim Wuhan 10 stycznia. Do 1 kwietnia na świecie było łącznie milion potwierdzonych zakażeń. Potem co mniej więcej dwa tygodnie bilans zakażeń zwiększał się o kolejny milion. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: