Onet: rząd kupuje droższe testy na koronawirusa z zagranicy, ignorując te z Polski, które są tańsze

Onet twierdzi, że rząd PiS wydaje miliony złotych na testy na koronawirusa z Chin, Korei Południowej i Turcji, mimo że testy polskich firm są tańsze i lepsze. Na lukratywnych kontraktach mają - zdaniem dziennikarzy portalu - zarabiać pośrednicy powiązani z partią rządzącą.

Z tekstu Onetu dowiadujemy się, że pierwsze testy rząd zamówił z Korei Południowej - łącznie 300 tys. sztuk, jednak połowa z nich - 150 tys. z drugiego transportu uległa zniszczeniu. Testy wymagały transportu w temperaturze - 20 stopni, czego nie dopilnowano, więc nadawały się do kosza. Rząd je zwrócił i zażądał wymiany, jednak testy wciąż były potrzebne jak najszybciej, a reklamacja trwała.

Z pomocą miał przyjść Zygmunt Solorz-Żak, który kupił 200 tys. testów z Turcji. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w transakcji pośredniczyła poznańska spółka Argenta, zajmująca się handlem produktami zagranicznych firm, a której założyciel ma być powiązany z Prawem i Sprawiedliwością.

Zobacz wideo Były szef NFZ o mniejszej liczbie testów w święta

Z obliczeń Onetu wynika, że rząd zamówił od Argenty i jej spółki córki Integry łącznie 365 tys. zagranicznych testów za 47 mln zł. Zygmunt Solorz-Żak na 200 tys. testów zamówionych przez Argentę wydał z kolei 16 mln zł.

Polskie firmy miały lepsze testy, mimo to nie otrzymały rządowych zamówień 

U firm produkujących polskie testy rząd zamówił znacznie mniej testów. Od Biomaximy z Lublina - która wysłała do resortu zdrowia ofertę już na początku marca - jedynie 24 tys. sztuk za 1,5 mln zł. To ok. 10 proc. liczby testów, które ta firma oferowała. Druga spółka, Medicofarma z Warszawy, wciąż czeka na zamówienie z Ministerstwa Zdrowia.

Z ustaleń Onetu wynika, że testy oferowane przez polskie firmy są tańsze, stabilne - te z Biomaximy nie wymagają specjalistycznej temperatury transportu, wynoszącej - 20 stopni, która także wpływa na cenę, a do tego są szybsze - za ich pomocą można wykonać dwa razy więcej testów w tym samym czasie - na ich przeprowadzenie potrzeba ok. 60, a nie 120 minut, jak potrzeba w przypadku tych z Korei Południowej.

"Trudno stwierdzić, czy polskie państwo marnuje miliony złotych na droższe zagraniczne testy i nie wspiera polskich producentów w wyniku zakulisowych układów, czy po prostu urzędniczego niechlujstwa. Faktem jest, że stworzona w pośpiechu tzw. ustawa antycovidowa stwarza olbrzymie pole do korupcji" - podsumowują dziennikarze Onetu. Autorzy artykułu - Edyta Żemła, Marcin Wyrwał i Marta Glanc - powołują się m.in. na art. 6 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która zwalnia rząd z organizowania przetargów.

Więcej o:
Komentarze (228)
Onet: rząd kupuje droższe testy na koronawirusa z zagranicy, ignorując te z Polski, które są tańsze
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 106 razy 88

  drodzy dziennikarze nie macie co kombinować, śledzić, dochodzić...
  już wam wyjaśniam ani Biomaxima, ani Medicofarma nie DAŁA W ŁAPĘ żadnemu pisowskiemu kacykowi z MZ, ani "bratu ministra" ani innej "żonie premiera"
  i tyle, cala tajemnica

 • polakadam

  Oceniono 74 razy 60

  rząd kupuje droższe testy na koronawirusa z zagranicy, ignorując te z Polski, które są tańsze.
  A tymczasem duda apeluje do mleczarni żeby kupowały polskie mleko.
  Poprosimy panie duda o apel do rządu żeby kupował polskie testy.

 • krynolinka

  Oceniono 61 razy 47

  Łajdusy się tuczą na pandemii. Przejedziecie się niebawem pisiory na taczkach..

 • jar_i_mir

  Oceniono 57 razy 41

  Teraz już wiadomo po co im był przepis, że za przewały w czasie pandemii się nie odpowiada.

 • justas32

  Oceniono 47 razy 37

  Rząd anty-polski - to trudno żeby kupował coś z Polski ...

 • websterdxb

  Oceniono 28 razy 24

  Szumowski z ekipa nas okrada i smieje sie bo ma parasol z PIS - korupcja siegnela zenitu do tego policja na ulicach podczas strajku - tu wyglada jak w Afryce :(

 • fakiba

  Oceniono 33 razy 19

  Norma w pis nierządzie , wspieranie Polskich firm pozostaje tylko na papierze jak zwykle .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX