Osoby, które przeszły COVID-19, mogą cierpieć na zespół stresu pourazowego

Brytyjscy i włoscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS lub MERS. Z ich pracy wynika, że 1/3 pacjentów, którzy zmierzyli się z którąś z tych chorób, doświadczyło zespołu stresu pourazowego po dwóch latach od wyzdrowienia. Podobnie może być w przypadku osób wyleczonych z COVID-19.

Praca zespołu naukowców z Wielkiej Brytanii i Włoch została opublikowana na łamach naukowego czasopisma medycznego "The Lancet". Celem badaczy była ocena psychiatrycznej i neuropsychiatrycznej prezentacji SARS, MERS i COVID-19 (wszystkie te choroby wywoływane są przez koronawirusy). W wyniku analizy ponad dwóch tysięcy badań z różnych krajów naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które przeszły SARS lub MERS w sposób ciężki, po uzdrowieniu doświadczały takich problemów, jak majaczenie, depresja, lęki, zaburzenia snu czy też zaburzenia pamięci. Z badań tych wynika także, że 33 proc. osób, które przeżyły SARS lub MERS, doświadczyło zespołu stresu pourazowego ponad dwa lata po przebyciu choroby wywołanej przez koronawirusa. Wstępne badania dotyczące osób, które przeszły COVID-19, pokazują, że u nich również mogą wystąpić zaburzenia i problemy psychologiczne.

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

Naukowcy: Większość chorych na COVID-19 nie będzie mieć zaburzeń

Najbardziej narażonymi na wystąpienie m.in. depresji czy zaburzeń pamięci są te osoby, które przez długi czas były leczone na oddziałach intensywnej terapii i były podłączane do respiratorów. Większość ozdrowieńców nie wykazuje jednak problemów psychologicznych.

- Nasza analiza ponad 3550 przypadków koronawirusów sugeruje, że większość ludzi nie będzie cierpieć w związku z zaburzeniami czy chorobami psychicznymi po zakażeniu koronawirusem - powiedział dr Jonathan Rogers z University College London w rozmowie z BBC

Naukowcy konkludują: jeśli zakażenie SARS-CoV-2 będzie przebiegać podobnie jak w przypadku SARS-CoV lub MERS-CoV, większość pacjentów nie powinna doświadczać problemów psychicznych. Klinicyści powinni jednak zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia depresji, lęków, zmęczenia, zespołu stresu pourazowego i rzadszych zespołów neuropsychiatrycznych w dłuższej perspektywie. 

Więcej o: