Ponad 19 tys. stwierdzonych zakażeń w Polsce; Trump grozi wycofaniem finansowania WHO [NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]

W Polsce stwierdzono dotychczas 19 268 przypadków zakażeń koronawirusem, we wtorek liczba zakażonych wzrosła o 383 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Na całym świecie zakażeń odnotowano dotychczas 4,8 mln.
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek łącznie o 383 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem - najwięcej odnotowano ich w woj. śląskim. Zmarło kolejnych 12 zakażonych. Łącznie liczba odnotowanych zakażeń wynosi w Polsce 19 268, zmarło łącznie 948 osób.
  • - Na Śląsku udało się w istotny sposób ograniczyć ognisko zakażeń w kopalniach - przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. W pięciu kopalniach przebadano 30 tysięcy pracowników. Na początku odsetek dodatnich wyników wyniósł 15 procent. Po przebadaniu 30 tysięcy osób spadł do 6,9 procent. Szef resortu zdrowia dodał, że akcja badań górników w kierunku koronawirusa będzie kontynuowana.
  • Ok. 320 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 4,8 mln zachorowań - to dane ze świata, podawane przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland. Według tych samych danych, wyleczyć udało się dotąd niemal 2 miliony osób. Z każdym dniem przybywa ofiar w USA, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza: na COVID-19 zmarło tam 92 tys. osób czyli trzy razy więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zagroził trwałym wstrzymaniem finansowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Polityk zapowiedział też rozważenie członkostwa swego kraju w WHO, jeśli jej działanie nie poprawi się znacząco w ciągu 30 dni. W połowie kwietnia Stany Zjednoczone zawiesiły finansowanie WHO twierdząc, że ukrywała ona fakty dotyczące epidemii koronawirusa i błędnie reagowała na jej wybuch. Według amerykańskich władz, WHO jest też zbyt silnie powiązana z Chinami.
  • W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 13 tysięcy nowych przypadków zarażeń koronawirusem. Do wczoraj w tym największym i najbardziej zaludnionym kraju Ameryki Łacińskiej odnotowano w sumie ponad 254 tysiące przypadków zakażeń oraz ponad 16 i pół tysiąca zgonów. Tym samym liczba zarażonych wirusem przekroczyła liczbę zarażonych w Wielkiej Brytanii, a Brazylia - według oficjalnych danych- stała się po Stanach Zjednoczonych i Rosji trzecim krajem na świecie pod względem potwierdzonych przypadków.
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe informacje na temat terminów rekrutacji w szkołach i nowych zasad przeprowadzania egzaminów. W związku z rygorem sanitarnym odbędą się one bez części ustnych. Wnioski o przyjęcia do szkół będzie można składać elektronicznie.