Nauczyciele mają składać oświadczenia przed powrotem do szkół? Jest odpowiedź MEN

Pracownicy jednego z warszawskich przedszkoli otrzymali do podpisu oświadczenie, w którym znalazła się deklaracja, że w przypadku zakażenia koronawirusem nie będą wnosić na placówkę oficjalnych skarg. Szef MEN Dariusz Piontkowski zapewnia jednak, że nie można nakłaniać nauczycieli do tego typu deklaracji. "To trochę tak, jak gdyby każdy Polak, który wychodzi na ulice, musiał podpisywać oświadczenie, że na własną odpowiedzialność wychodzi z domu" - powiedział Piontkowski.

Tygodnik "Głos nauczycielski" informował niedawno, że przed powrotem do pracy (18 maja) nauczyciele i inni pracownicy jednego z warszawskich przedszkoli otrzymali do podpisu oświadczenie o następującej treści: "Oświadczam, że w sytuacji zarażenia się mojego COVID-19 na terenie placówki nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do przedszkola oraz organu prowadzącego". Kolejne punkty oświadczenia zobowiązują pracownika m.in. do złożenia deklaracji, że w ostatnich dniach nie miał kontaktu z osobą zakażoną lub przebywającą w kwarantannie oraz że jego stan zdrowia jest dobry. 

Zobacz wideo Znane są już terminy matur 2020. Oto daty

Koronawirus. Nauczyciele mają podpisywać oświadczenia? Jest odpowiedź MEN

Wątpliwości dotyczące tego rodzaju oświadczeń próbował rozwiać minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wyjaśnił, że dyrektor nie może nakłaniać nauczycieli do podpisywania oświadczeń w sprawie ryzyka zakażenia koronawirusem. "To trochę tak, jak gdyby każdy Polak, który wychodzi na ulice, musiał podpisywać oświadczenie, że na własną odpowiedzialność wychodzi z domu, bo może się czymś zarazić. I tak samo oświadczenia, które mieliby ewentualnie podpisywać nauczyciele, wydaje mi się, że są one niezgodne z prawem. Nie może dyrektor żądać od nauczyciela podpisywania tego typu oświadczeń" - powiedział szef MEN. 

Od poniedziałku otwarte mogą być schroniska młodzieżowe i placówki organizujące zajęcia pozaszkolne. Szkoły mogą też prowadzić zajęcia rewalidacyjne. Natomiast od 25 maja szkoły podstawowe wznowią zajęcia opiekuńcze dla klas od 1 do 3.

Więcej o:
Komentarze (30)
Nauczyciele mają składać oświadczenia przed powrotem do szkół? Jest odpowiedź MEN
Zaloguj się
 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 16 razy 14

  Co tam Szumowskiego obchodzi, że nauczyciele będą pozywać szkoły i prowadzące je gminy i miasta? Tylko lepiej, bo znów dowali się samorządom.

 • bezkasy

  Oceniono 9 razy 9

  Pozwy będą konieczne, każdy kto się zarazi przez głupotę kogoś innego musi go pozwac

 • ciesiol

  Oceniono 5 razy 5

  ten minister przypomina modelowego oficera SS, to jakis psychopata a nie nauczyciel. ale jako minister pis-uaru wzorcowy ...

 • tepetoja

  Oceniono 2 razy 2

  Oświata Polska nie ma szczęścia do ministrów.
  Ale tak antypatycznego typa jeszcze nigdy nie było.
  Jego widok jest odrażający. Wygląd sadysty, psychola z trillera
  Ale to pół biedy. Najgorsze jest to że ten facet nie ma własnej koncepcji, własnego zdania w sprawiach oświatowych. Nie ma charyzmy.
  Klepie głupoty które musi klepać. Posłuszne narzędzie reżimu łajzy polskiej

 • kar.as

  Oceniono 2 razy 2

  Sądy i tak wyłączyli. Także tego... Będzie sobie można pójść złożyć skargę do fabryki dzwonków tramwajowych.

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 2

  niesamowite

 • jacabieg

  Oceniono 46 razy -38

  Nauczyciele to taka grupa zawodowa, której wołami teraz do roboty nie zaciagniesz. Zakupy ok, kosmetyczka ok, pandemia to także, ale do roboty nie ujawnia. Lenie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX