MZ: Współczynnik reprodukcji wirusa poniżej 1. "Za tydzień będziemy mogli mówić o tendencji spadkowej"

Minister zdrowia podczas konfernecji prasowej podsumował sytuację epidemiologiczną w kraju. Według Łukasza Szumowskiego za tydzień powinniśmy móc obserwować tendencję spadkową nowych zakażeń SARS-CoV-2.
Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

We wtorek 19 maja minister zdrowia poinformował między innymi o najnowszych danych dotyczących współczynnika reprodukcji wirusa. Według ostatnich badań instytucji naukowych w Polsce utrzymuje się on obecnie na poziomie około 0,9. Może to być więc oznaka stopniowego ustępowania epidemii.

Współczynnik reprodukcji wirusa to wskaźnik stosowany przez epidemiologów do śledzenia zdolności do rozprzestrzeniania się wirusa wśród ludzi. Oznacza on ile kolejnych osób zaraża każda zakażona osoba. Jeżeli wartość współczynnika reprodukcji jest wyższa niż 1, to przyjmuje się, że epidemia się rozwija. Jeśli spada on poniżej 1, przyjmuje się, że epidemia jest w fazie spadkowej, a koronawirus rozprzestrzenia się wolniej.

Na parametr ten uwagę zwracają także szefowie rządów na całym świecie. Na podstawie tego wskaźnika podejmowane są bowiem decyzje dotyczące łagodzenia obostrzeń związanych z przemieszczaniem się czy przebywaniem w miejscach publicznych.

Łukasz Szumowski: Współczynnik reprodukcji wirusa jest już więc poniżej 1

- Myślę, ze za tydzień będziemy mogli mówić, że mamy tendencję spadkową. Wtedy będziemy mogli w sposób bardziej otwarty wracać do normalności. Gospodarka jest w tym momencie czynnikiem, który nie może czekać bardzo długo na odmrożenie - mówił dalej Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja w kraju powoli się stabilizuje. To samo dotyczy także województwa śląskiego. - Po wygaszeniu ogniska zachorowań na Śląsku, jednocześnie będzie coraz mniej nowych przypadków w kraju - podkreślał polityk. W związku z ostatnimi danymi Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o uruchomieniu kolejnego sektora ochrony zdrowia, którego prace zostały zawieszone z powodu epidemii koronawirusa. W połowie czerwca mają ruszyć przyjęcia pacjentów na leczenia uzdrowiskowe. 

Więcej o:
Komentarze (181)
MZ: Współczynnik reprodukcji wirusa poniżej 1. "Za tydzień będziemy mogli mówić o tendencji spadkowej"
Zaloguj się
 • kaszanka_z_ziemniaka

  Oceniono 57 razy 53

  1. Za tydzień będziemy mogli mówić o tendencji spadkowej.
  2. Szczyt zakażeń już za nami.
  3. Szczyt zakażeń przed nami.
  4. Nie wiemy kiedy będzie szczyt zakażeń.
  5. Jesteśmy na wypłaszczeniu krzywej zakażeń.
  6. Nie wiadomo czy jesteśmy na wypłaszczeniu.

  On ma kostkę z numerami i losuje wersję na kolejny dzień?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 50 razy 46

  przestańcie robić testy to będzie "0"
  ----
  jeżeli koleś jest tak samo prawdomówny jak w sprawie "nieposiadania udziałów w firmie brata" to jeszcze w 2021 roku będzie u nas epidemia

 • antropoid

  Oceniono 39 razy 31

  To dzięki Umiłowanemu Przywódcy - latał po ulicach bez maski i zabił wirusa oddechem.

 • magda_breslau

  Oceniono 34 razy 28

  Maseczki od od instruktora narciarstwa sprowadzone przez firme brata w ktorej udzialy ma zona.

  To lepsze niz ziemia w miescie kupiona od biskupa przy obiedzie w niedziele.

 • c.t.k

  Oceniono 31 razy 23

  To tak jak z 500+, miało rodzić się więcej dzieci.....

 • paseo

  Oceniono 20 razy 18

  Szumowski to skrajny dewot,to on zawierzal Polske Matce Boskiej,to on jest autorem niewiarygodnego wprost tekstu ze....."Seks to sacrum,swietosc i dlatego powinien byc dostepny tylko dla legalnych,katolickich par malzenskich i tylko w celu prokreacji,nigdy dla przyjemnosci"

 • kolo41

  Oceniono 20 razy 18

  zapytaj kaczkę - kto to jest TW BALBINA

 • mariami

  Oceniono 18 razy 16

  Slask ma 10 razy więcej zachorowań niż w reszcie kraju i on mówi, że tam za chwilę będzie taki sam spadek jak w innych województwach. A może raczej będzie odwrotnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX