MZ: Współczynnik reprodukcji wirusa poniżej 1. "Za tydzień będziemy mogli mówić o tendencji spadkowej"

Minister zdrowia podczas konfernecji prasowej podsumował sytuację epidemiologiczną w kraju. Według Łukasza Szumowskiego za tydzień powinniśmy móc obserwować tendencję spadkową nowych zakażeń SARS-CoV-2.
Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

We wtorek 19 maja minister zdrowia poinformował między innymi o najnowszych danych dotyczących współczynnika reprodukcji wirusa. Według ostatnich badań instytucji naukowych w Polsce utrzymuje się on obecnie na poziomie około 0,9. Może to być więc oznaka stopniowego ustępowania epidemii.

Współczynnik reprodukcji wirusa to wskaźnik stosowany przez epidemiologów do śledzenia zdolności do rozprzestrzeniania się wirusa wśród ludzi. Oznacza on ile kolejnych osób zaraża każda zakażona osoba. Jeżeli wartość współczynnika reprodukcji jest wyższa niż 1, to przyjmuje się, że epidemia się rozwija. Jeśli spada on poniżej 1, przyjmuje się, że epidemia jest w fazie spadkowej, a koronawirus rozprzestrzenia się wolniej.

Na parametr ten uwagę zwracają także szefowie rządów na całym świecie. Na podstawie tego wskaźnika podejmowane są bowiem decyzje dotyczące łagodzenia obostrzeń związanych z przemieszczaniem się czy przebywaniem w miejscach publicznych.

Łukasz Szumowski: Współczynnik reprodukcji wirusa jest już więc poniżej 1

- Myślę, ze za tydzień będziemy mogli mówić, że mamy tendencję spadkową. Wtedy będziemy mogli w sposób bardziej otwarty wracać do normalności. Gospodarka jest w tym momencie czynnikiem, który nie może czekać bardzo długo na odmrożenie - mówił dalej Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja w kraju powoli się stabilizuje. To samo dotyczy także województwa śląskiego. - Po wygaszeniu ogniska zachorowań na Śląsku, jednocześnie będzie coraz mniej nowych przypadków w kraju - podkreślał polityk. W związku z ostatnimi danymi Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o uruchomieniu kolejnego sektora ochrony zdrowia, którego prace zostały zawieszone z powodu epidemii koronawirusa. W połowie czerwca mają ruszyć przyjęcia pacjentów na leczenia uzdrowiskowe. 

Więcej o: