Interpol: Wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie wzrosło w czasie pandemii

Szefowa Interpolu Catherine De Bolle poinformowała, że w czasie pandemii koronawirusa i związanego z nią "lockdownu" w całej Unii Europejskiej wzrosła liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. "Przestępcy seksualni próbują wykorzystać to, że w czasie pandemii, gdy szkoły pozostają zamknięte, dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie" - podkreśliła szefowa Interpolu.

Liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie wzrosła w całej Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Poinformowała o tym podczas wysłuchania w Parlamencie Europejskim Catherine De Bolle, szefowa Europolu (Europejskiego Urzędu Policji).

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

"Niepokojące jest to, że w czasie pandemii koronawirusa mamy do czynienia ze zwiększoną aktywnością osób, które poszukują w internecie treści przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci" - mówiła De Bolle.

Dodała, że w 27 krajach Unii Europejskiej organy ścigania zaraportowały o zamknięciu większej niż zwykle liczby platform, na których dochodzi do wymiany treści o charakterze pedofilskim. Funkcjonariusze Interpolu dokonali też zatrzymań przestępców, którzy próbowali nawiązać kontakt z dziećmi przy pomocy "darknetu" (część internetu, do której dostęp można uzyskać dzięki specjalnemu oprogramowaniu czy autoryzacjom).

Wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie "stało się dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek"

"Przestępcy seksualni próbują wykorzystać to, że w czasie pandemii, gdy szkoły pozostają zamknięte, dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie. Co więcej, internetowe lekcje często prowadzone są na niedostatecznie zabezpieczonych platformach" - oceniła De Bolle. "Mamy nadzieję, że dokładne dane na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich w internecie uzyskamy, gdy dzieci powrócą do szkół i będą mogły porozmawiać z nauczycielami" - dodała szefowa Interpolu. 

"Korzystanie z internetu w celu seksualnego wykorzystywania dzieci stało się dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek" - alarmuje organizacja ECPAT (z ang. "Koniec Prostytucji Dziecięcej, Pornografii i Handlu Dziećmi w Celach Seksualnych").

Więcej o: