Pierwszy kraj w Europie ogłosił koniec epidemii. "Mamy najlepszy obraz epidemiczny"

Słowenia jest pierwszym krajem Europy, który ogłosił koniec epidemii. Ma to związek z ostatnimi wynikami testów na obecność koronawirusa wśród obywateli - żadnego dnia w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie potwierdzono więcej niż siedem nowych przypadków zakażenia.

Słoweński rząd ogłosił koniec epidemii koronawirusa w czwartek 14 maja, dwa miesiące po jej ogłoszeniu. W tym liczącym 2 miliony mieszkańców kraju odnotowano do tej pory 1464 przypadki zakażenia koronawirusem i 103 zgony związane z COVID-19.

- Słowenia opanowała epidemię w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj mamy najlepszy obraz epidemiologiczny w Europie - mówił w czwartek premier Słowenii Janez Jansa, którego słowa cytuje agencja Reuters.

Słowenia ogłasza koniec epidemii. To koniec obostrzeń, ale także koniec pomocy

W związku z ogłoszeniem końca epidemii koronawirusa Słowenia stopniowo zdejmuje wprowadzone wcześniej obostrzenia. Z informacji znajdujących się na stronie internetowej słoweńskiego rządu wynika, że od poniedziałku 18 maja do szkół wrócą uczniowie pierwszych trzech klas szkół podstawowych oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Otwarte zostaną także wszystkie sklepy, punkty gastronomiczne oraz hotele, które mają maksymalne 30 pokoi. Od 23 maja możliwe będzie także organizowanie zawodów sportowych na poziomie krajowym.

Wraz z końcem epidemii kończą się obostrzenia, ale też pomoc, jakiej kraj udziela obywatelom. Słoweńska gazeta "Delo" informuje, że po formalnym zakończeniu epidemii państwo nie będzie już wypłacać podstawowego miesięcznego dochodu samozatrudnionym, którzy ponieśli szkody w związku z epidemią. Nie będzie też udzielać bezzwrotnej pomocy finansowej pracodawcom.