Komisja Europejska wstrzymuje dostawy masek ochronnych. Szumowski mówił, że nie spełniają norm

Komisja Europejska wstrzymuje dostawy od producenta masek ochronnych, których jakość zakwestionowała Polska - do czasu wyjaśnienia sytuacji. Także Holandia zgłosiła zastrzeżenia.

Półtora miliona masek zostało wysłanych do 17 krajów i Wielkiej Brytanii w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego. Komisja poprosiła wszystkie państwa, by sprawdziły dostarczony sprzęt ochronny i przesłały analizy.

Komisja Europejska wstrzymuje dostawy maseczek

Rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker powiedział, że po zebraniu ocen ze wszystkich krajów Bruksela zastanowi się nad krokami prawnymi wobec producenta.

Zobacz wideo Bielan komentuje pogłoski o sejmowym klubie Porozumienia

W środę polski minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że maseczki, która Polska otrzymała, nie spełniają odpowiednich norm. - Dostaliśmy 600 tysięcy maseczek z transzy Unii Europejskiej. Niestety nie mają one certyfikatu CE, co nas zaniepokoiło i wysłaliśmy je również do badania i tutaj muszę niestety przekazać państwu, że te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm i w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP - powiedział w środę minister zdrowia.

---

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: