Wojewoda Śląski apeluje o zaprzestanie hejtu wobec górników. "Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie"

Wojewoda Śląski stanowczo sprzeciwił się fali hejtu, z którą od kilku dni spotykają się pracownicy górnictwa i ich rodziny. "Tylko dzięki solidarnym działaniom wszystkich mieszkańców naszego województwa będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom" - napisał w oświadczeniu Jarosław Wieczorek.

Na portalach społecznościowych pojawiają się wpisy, które obrażają górników. Pracownicy kopalń wyzywani są od cwaniaków, nazywani kastą. Wpisy skłoniły Wojewodę Śląskiego do reakcji.

"Natura za nas wymyśliła jak pozbyć się górnictwa". Wojewoda Śląski reaguje na hejt wobec górników

"Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin! Tylko dzięki solidarnym działaniom nie tylko środowiska górniczego, ale i wszystkich mieszkańców naszego województwa w zakresie przestrzegania rygorów sanitarnych, będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom" - napisał w oświadczeniu Jarosław Wieczorek.

Wojewoda zapewnił też, że na Śląsku prowadzone są wszelkie możliwe działania, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pracownikom kopalń, ale też wszystkim mieszkańcom województwa. "Dlatego też, kiedy tylko wzrosła liczba zakażeń na terenie pięciu kopalń, podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich górników w nich zatrudnionych. Była to decyzja bezprecedensowa na skalę nie tylko kraju, a przeprowadzane badania mają na celu jak najszybsze zidentyfikowanie i odizolowanie osób zakażonych, po to, aby Covid-19 nie był transmitowany wśród kolejnych mieszkańców województwa" - wyjaśniał dalej polityk.

Jarosław Wieczorek dodaje, że pracując w kopalni, nie można całkowicie wykluczyć bezpośredniego kontaktu między górnikami. Nawet przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa nadal są oni narażeni na ryzyko zakażenia. "Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie, nie zaś piętnujące i pełne nienawiści słowa. Wszystkim górnikom przesyłam słowa otuchy oraz podziękowania za ich niezwykle ciężką i odpowiedzialną pracę" - dodał wojewoda.

W czwartek 14 maja rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 209 osobach zakażonych koronawirusem na Śląsku. Łącznie w województwie tym na COVID-19 zachorowało już 4608 osób.

Więcej o: