Ekspertka Instytutu Pasteura: pierwsze wyniki szczepionek na koronawirusa w październiku

Instytut Pasteura w Paryżu jest zaangażowany w trzy projekty szczepionek na wirusa SARS-CoV-2, z których najbardziej zaawansowany, oparty na zmodyfikowanej szczepionce na odrę, powinien dać pierwsze wyniki w październiku - uważa koordynatorka programów szczepień Christiane Gerke.

Pytana przez agencję AFP o harmonogram badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi ze zmodyfikowanej szczepionki przeciw odrze, Gerke powiedziała, że rozpoczęcie badań klinicznych spodziewane jest w lipcu, a pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października. "Faza II lub faza II/III są zaplanowane na początek grudnia" - dodała koordynatorka programów szczepień w Instytucie Pasteura w Paryżu.

Zobacz wideo Czy koronawirus zagraża dzieciom?

Ekspertka Instytutu Pasteura nie wyklucza, że w grudniu możliwe będzie zastosowanie wstępnej szczepionki

AFP spytała ekspertkę, czy w kontekście epidemii koronawirusa próby kliniczne fazy II lub III, których głównym celem jest ustalenie skuteczności szczepionki, mogą być pierwszą ukierunkowaną kampanią szczepień.

"Nie bezpośrednio" - odparła Gerke. "Ale gdy tylko zgromadzone zostaną wystarczające dane na temat jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, immunogenności i efektywności szczepionki, może być wymagana klasyfikacja do stosowania w nagłych wypadkach przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). To umożliwia stosowanie produktów, które nie zostały jeszcze dopuszczone (do użytku)" - wyjaśniła.

Zdaniem Gerke należy również wziąć pod uwagę fakt, że "konieczne będzie jednoczesne zaplanowanie produkcji szczepionek na dużą skalę w celu szybkiego przygotowania setek milionów dawek".

Według ekspertki to, które populacje byłyby priorytetem w pierwszych kampaniach szczepień, będzie zależało od "skuteczności szczepionki w badaniach fazy II/III w różnych kategoriach wiekowych, a także liczby dostępnych dawek szczepionki, rozwoju epidemii (...) i wiedzy, którą zdobędziemy w nadchodzących miesiącach". 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: