Psy i koty również powinny przestrzegać zasad dystansu społecznego - nowe zalecenia w USA

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zalecenia, których powinni przestrzegać właściciele zwierząt domowych podczas pandemii koronawirusa. FDA rekomenduje, by psy czy koty nie wchodziły w interakcje z ludźmi lub z innymi zwierzętami spoza gospodarstwa domowego.
Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt.

W związku z pandemią koronawirusa Agencja ds. Żywności i Leków wydała nowe zalecenia, do których powinni się stosować przede wszystkim właściciele zwierząt domowych. Jedną z rad jest stosowanie bezpiecznej odległości od innych zwierząt.

Zalecenia FDA dla właścicieli zwierząt domowych - psy i koty na dystans

FDA zaleca, by zwierzęta domowe nie wchodziły w interakcje z osobami spoza rodziny. To samo dotyczy kontaktów z innymi zwierzętami na przykład podczas spacerów. Psy powinny być wyprowadzane na smyczy tak, by kontrolować odległość, jaka dzieli je od innych. Agencja zaleca też, by podczas spacerów unikać miejsc, gdzie gromadzi się dużo ludzi i psów.

Koty z kolei powinny być trzymane w domu. Jeśli do tej pory mogły wychodzić na zewnątrz, to muszą być pod opieką właściciela. Koty można wyprowadzać na smyczy lub w szelkach, tak samo jak psy.

Agencja ds. Żywności i Leków podkreśla, że działania te są tylko prewencyjne, ponieważ do tej pory nie ma dowodów na to, by zwierzę domowe mogło zarazić człowieka koronawirsem SARS-CoV-2. Prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa przy udziale zwierząt domowych jest uważane za bardzo niskie. FDA uważa jednak, że dodatkowe środki ostrożności nie zaszkodzą ani właścicielom, ani pupilom.

Pierwszym potwierdzonym przypadkiem zwierzęcia, które zostało zakażone koronawirusem, był tygrys z zoo w Nowym Jorku. Później SARS-CoV-2 wykryto u czterech innych tygrysów i trzech lwów z tego ogrodu zoologicznego. Koronawirusem zakaziły się najprawdopodobniej od chorego na COVID-19 pracownika. Koronawirus zdiagnozowany został także u kota z Hongkongu, z Belgii i dwóch kotów w Nowym Jorku. 

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: