Ambitny plan władz Wuhan. Chcą poddać testom 11 mln mieszkańców miasta. W 10 dni

Jak informuje BBC, władze Wuhan planują przetestowanie całej populacji miasta na obecność koronawirusa. W 10 dni chcą przebadać 11 mln ludzi.

Władze chińskiego miasta Wuhan przygotowują się do przeprowadzenia testów dla wszystkich mieszkańców. W ten sposób Chińczycy reagują na to, że w weekend w mieście pojawiło się sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wcześniej przez ponad miesiąc - od 3 kwietnia - nie było nowych zachorowań.

Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

Pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Wuhan, które następnie przez 11 tygodni było odcięte od świata. Dopiero od 8 kwietnia władze miasta zaczęły przywracać normalność, ponownie otwarto szkoły, firmy i transport publiczny. Nowe przypadki zachorowań stawiają powrót do dawnego życia pod znakiem zapytania. 

Ambitny plan Chińczyków

Plan testów zakłada, że wszyscy mieszkańcy Wuhan zostaną przebadani w ciągu 10 dni. Szczegóły mają ustalić władze każdej z dzielnic. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy Chińczycy zdołają przetestować 11 mln obywateli w tak krótkim czasie. Kilku wyższych urzędników służby zdrowia cytowanych przez "Global Times" wskazało, że testowanie całego miasta "byłoby niewykonalne i kosztowne". Peng Zhiyong, dyrektor oddziału intensywnej terapii Szpitala Zhongnan w Wuhan dodał, że "badani powinni być przede wszystkim medycy, osoby starsze, chore i te, które mają bliski kontakt z zakażonymi". Dla porównania w USA przeprowadza się dziennie 300 tys. testów, a do tej pory przetestowano prawie 9 mln osób.

Przeczytaj też:

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. *PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ *i weź udział w badaniu >>

Więcej o: