Ponad 200 zakażeń w woj. śląskim w ciągu doby. Wiceminister zdrowia: Sytuacja jest pod kontrolą

- Sytuacja jest coraz bliżej pozytywnego zakończenia. Po uzyskaniu wszystkich wyników od osób pracujących w kopalniach, badani będą członkowie ich rodzin. Akcja na Śląsku będzie kontynuowana zapewne do końca tego tygodnia - zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Nie wykluczył też jednak, że wobec konkretnych województw może zostać zastosowany "szczególny reżim", jeśli takie rekomendacje wyda inspekcja sanitarna.

We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 235 zakażeniach koronawirusem.  Najwięcej nowych zakażeń - 204, co stanowi 86 proc. dobowej liczby zachorowań - ponownie stwierdzono w woj. śląskim. 

We wtorkowym posiedzeniu  sztabu kryzysowego w Katowicach ma uczestniczyć wicepremier Jacek Sasin. Wcześniej przedstawiciele rządu dementowali pojawiające się w mediach informacje o możliwym "zamknięciu" województwa śląskiego

Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

Wiceminister zdrowia: Sytuacja na Śląsku jest pod kontrolą 

Najnowsze informacje na temat sytuacji epidemicznej na Śląsku przekazał we wtorek rano wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - We wtorek na Śląsku odnotowano ponad 200 zakażeń. To właśnie tam koncentruje się walka z epidemią. Gdy tylko otrzymaliśmy informację o sytuacji w tym regionie zostały tam skierowane dodatkowe siły. Obecnie sytuacja jest już pod kontrolą. Mamy kilkanaście tysięcy osób "wymazanych". 600 z nich miało wynik pozytywny, co daje wynik ok. 5 proc. Czyli istotnie mniej niż na początku, gdy sądziliśmy, że może to być nawet kilkanaście procent - stwierdził Cieszyński. 

- Sytuacja jest coraz bliżej pozytywnego zakończenia. Po uzyskaniu wszystkich wyników od osób pracujących w kopalniach, badani będą członkowie ich rodzin. Akcja na Śląsku będzie kontynuowana zapewne do końca tego tygodnia - zapewnił wiceminister zdrowia. 

Wiceminister zdrowia został też zapytany o to, czy jeśli na Śląsku wystąpi kolejny wzrost zachorowań, rząd może wprowadzić "izolację" województwa lub opóźnić znoszenie obostrzeń. - Przepisy mówią jasno, że jeśli inspekcja sanitarna wyda określone rekomendacje, to wobec konkretnych regionów - w tym przypadku mówimy o Śląsku - może zostać zastosowany szczególny reżim. Obecnie czekamy jednak na dokładne informacje i propozycje. Pamiętajmy, że takie rozwiązania są wprowadzane rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, które poddaje się pod konsultacje - powiedział Cieszyński. 

Więcej o: