Jacek Sasin jedzie do Katowic. Weźmie udział w sztabie kryzysowym ws. koronawirusa w kopalniach

Piotr Müller zdementował informacje, jakoby planowane było zamknięcie województwa śląskiego w związku z obserwowanym od dłuższego czasu wzrostem zakażeń w regionie. Z kolei wicepremier Jacek Sasin ma wziąć udział we wtorkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach.

"Pojawiające się w mediach doniesienia na temat zamykania dostępu do województwa śląskiego są nieprawdziwe. Apelujemy, żeby nie rozpowszechniać fałszywych informacji w tym zakresie" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu dementuje doniesienia o blokadzie Śląska. Sasin jedzie do Katowic

Wcześniej o takiej ewentualności pisał "Dziennik Zachodni". - Blokada województwa? Nie jest to dziś przyjęty wariant, ale nie został też zarzucony. Jest to opcja, która „leży na stole”, gdy okaże się, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli i rozlać na inne regiony - powiedział informator gazety. 

To, że taki scenariusz istnieje, potwierdził dziennikowi śląski poseł PiS Bogusław Piecha. Z jego słów można wywnioskować, że to jednak na razie dosyć odległa perspektywa. - Bardzo wysoka zakaźność i dalsza transmisja wirusa to jedno. Ale żeby wariant z blokadą został wprowadzony, musielibyśmy notować również znaczące liczby zgonów. Tego na razie, na szczęście, nie ma - powiedział.

Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

Liczba zakażonych w województwie śląskim wynosi 3779, zmarło 151 osób. Bardzo trudna sytuacja epidemiczna jest w kopalniach, które stanowią ogniska koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do środy od górników pobranych zostanie 15 tys. wymazów do badań. Z powodu bardzo trudnej sytuacji we wtorek na Śląsk ma udać się Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Sasin będzie obecny na posiedzeniu sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. W pięciu kopalniach należących do państwowych spółek zakaziło się kilkuset górników. -  Posiedzenie będzie miało formę wideokonferencji, podczas której przewidziane są łączenia z przedstawicielami sanepidu, górniczych spółek oraz służb mundurowych - powiedziała w depeszy PAP, cytowanej przez portal nettg.pl rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. 

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: