USA: bezdomni odbywają kwarantannę w hotelach. Władze dostarczają im alkohol i używki

Bezdomni w San Francisco zostali skierowani do hoteli, które mają pomóc im odizolować się podczas kwarantanny nałożonej w związku z epidemią koronawirusa. Większość z tych osób jest uzależniona od alkoholu czy narkotyków. Władze miasta postanowiły więc, że będą za darmo dostarczać im używki.
Zobacz wideo Nowy Jork ma swojego bohatera walki z koronawirusem. A jak wypada Donald Trump? USA w centrum pandemii

Departament zdrowia San Francisco potwierdził, że miasto dostarcza alkohol, tytoń czy medyczną marihuanę osobom bezdomnym, które zostały zakwaterowane w hotelach na czas kwarantanny. Podobna akcja prowadzona jest też w innych miastach w Kalifornii. Decyzja władz motywowana jest tym, żeby izolowane w ten sposób osoby, nie miały powodów by wyjść na zewnątrz. Osoby uzależnione od heroiny otrzymują z kolei metadon - lek przeciwbólowy wykorzystywaniu podczas leczenia odwykowego.

Alkohol, papierosy i narkotyki - władze San Francisco dostarczają je za darmo bezdomnym odbywającym kwarantannę

Władze miasta dostarczają bezdomnym alkohol i używki za darmo. W zamian osoby te mają nie łamać nakazu odbycia kwarantanny. Burmistrz miasta London Breed wyjaśnił, że wielu bezdomnych może być nosicielami koronawirusa, dlatego tak ważna jest ich izolacja. Dodatkowo dyrektor zdrowia publicznego San Francisco zapewnił, że wszystko odbywa się pod nadzorem lekarzy. Grant Colfax dodał, że w hotelach prowadzone są zajęcia przez terapeutów, którzy mają motywować bezdomnych do porzucenia nałogów.

Rzeczniczka departamentu zdrowia publicznego Jenna Lane zapewnia, że dostarczanie używek bezdomnym finansowane jest z pieniędzy prywatnych, a nie publicznych. Izolacja w hotelach miała objąć około 2 tysięcy bezdomnych z San Francisco. Mieszkańcy miasta oraz hotelarze obawiają się, że obiekty te zostaną zdewastowane przez osoby, które odbywają tam kwarantannę. Jak podaje sfchronicle.com od początku epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, w samej tylko dzielnicy Tenderloin w San Francisco odnotowano wzrost bezdomności o 300 procent. Wielu z bezdomnych mieszka teraz w namiotach rozstawionych w parkach czy na chodnikach.

Więcej o: