Polscy naukowcy stworzyli kalkulator ryzyka zgonu z powodu COVID-19. Jest dostępny w sieci

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzyli wraz z lekarzami i epidemiologami kalkulator, który szacuje ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Narzędzie jest dostępne w internecie.

Kalkulator przy obliczaniu ryzyka zgonu bierze pod uwagę wiek, płeć oraz obecność czterech chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów i choroby sercowo-naczyniowej. Jest dostępny pod adresem vika.life/calculator.

- Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny -  mówi główny twórca kalkulatora dr hab. n. med. Piotr Bandosz z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany przez biuro prasowe Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

- Najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19. Kalkulator wyraźnie pokazuje nam taką zależność i to jest jego największa wartość - dodaje dr hab. n. med. Piotr Bandosz.

Zobacz wideo Czy koronawirus zagraża dzieciom?

Koronawirus. Kalkulator ryzyka zgonu z powodu koronawirusa

I tak np. według kalkulatora ryzyko zgonu u 20-letniej kobiety bez wymienionych wyżej chorób wynosi 0,05 proc. U 80-letniej osoby z nadciśnieniem wzrasta już ono do ok. 5 proc.

- Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych - przekonuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Twórcy narzędzia odkreślają, że "jest to wstępna wersja modelu i będzie on na bieżąco aktualizowany".

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: