Ogromne spadki stwierdzonych przypadków grypy. Maj przyniósł trzykrotnie mniej zachorowań

Od 1 do 7 maja stwierdzono w Polsce ponad 14,4 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. W tym samym okresie w ubiegłym roku ta liczba wynosiła ponad 45 tys.

14 441 - tyle według oficjalnych statystyk stwierdzono przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę od 1 maja do 7 maja. Zmarła jedna osoba, był to pacjent w wieku powyżej 65 lat.

Rok wcześniej w tym samym okresie liczba zachorowań i podejrzeń była ponad trzykrotnie wyższa - 45 834. Wtedy nie odnotowano ani jednego zgonu.

Z kolei w dniach 23-30 kwietnia tego roku liczba zachorowań lub podejrzeń wyniosła 19 541, zmarły trzy osoby. Rok wcześniej - 80 861, odnotowano też śmierć dwóch osób.

Grypa w Polsce. Statystyki

Jak wynika ze danych Narodowego Instytutu  Zdrowia Publicznego - PZH, znaczące spadki zapadalności na grypę zaczęto odnotowywać w drugiej połowie marca, kiedy obowiązywały już ograniczenia wprowadzane przez rząd związane z epidemią koronawirusa i zaczęto stosować zasady społecznej izolacji.

Obecny wskaźnik zachorowań na grypę jest najniższy od lat.

Zapadalność na grypęZapadalność na grypę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH

NIZP-PZH podkreśla, że zachorowaniu na grypę mogą zapobiegać m.in. coroczne szczepienia, przestrzeganie zasad higieny mycia i dezynfekcji rąk, zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania, a także unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: