Granice Unii Europejskiej będą zamknięte do 15 czerwca? Jest propozycja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała unijnym państwom przedłużenie zamknięcia granic o kolejny miesiąc, czyli do 15 czerwca. Jak wskazano, w trakcie trwającej pandemii koronawirusa niektóre państwa podejmują już pierwsze decyzje o łagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią, jednak sytuacja w Europie i na świecie jest nadal niestabilna.

Pierwsza decyzja o zamknięciu granic Unii Europejskiej zapadła 17 marca - miała obowiązywać przez 30 dni, a później okres ten został przedłużony do 15 maja. Teraz Komisja Europejska sugeruje kolejne przedłużenie.

Zobacz wideo Czy koronawirus zagraża dzieciom?

KE rekomenduje, by nie otwierać granic przed 15 czerwca. "Sytuacja niestabilna"

KE podkreśla, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa "wymaga kontynuowania działań na granicach zewnętrznych w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się choroby poprzez podróże do Unii". Jak wskazano, choć niektóre państwa podejmują pierwsze decyzje o łagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią, to "sytuacja jest nadal niestabilna" - zarówno w Europie, jak i na świecie.

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zauważyła, że konieczne jest skoordynowane podejście do otwierania granic - najpierw trzeba będzie przywrócić normalne funkcjonowanie strefy Schengen. Dopiero potem możliwe będzie zniesienie ograniczeń na granicach zewnętrznych Unii i zezwolenie na wjazd obywatelom spoza Wspólnoty. `

Ochrona granic to kompetencja państw członkowskich i to one same ustalają kiedy i jakie decyzje podejmują. Jednak w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa unijne rządy uzgodniły, że zamkną granice zewnętrzne w sposób skoordynowany. Komisja Europejska zaapelowała, by przy przedłużaniu zakazu też tak było. Zgodnie z jej wytycznymi możliwość wjazdu na terytorium UE powinni mieć jednak m.in. pracownicy służby zdrowia, eksperci wspomagający walkę z pandemią czy pracownicy przygraniczni.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: